W czym prać ubrania noworodka?
Noworodek

W czym prać ubranka noworodka? – Przegląd środków do prania

Kwestie dotyczące wyboru odpowiedniego środka do prania towarzyszą nam przy niemal każdych zakupach. Często zastanawiamy się, czy dany detergent będzie dla nas odpowiedni i spełni swoją rolę. Ważna jest także jego cena. Jeszcze trudniejsza kwestia to wybór środków do prania dla nowonarodzonego dziecka. W czym prać ubranka noworodka i który detergent będzie dla niego odpowiedni?

Sterylność czy nie?

Dzieci po urodzeniu mają niezwykle wrażliwą skórę oraz cały układ odpornościowy. Ze względu na to powinniśmy przykładać dość dużą uwagę do tego, w czym pierzemy ubrania czy zabawki naszego malucha. Czy jednak całe jego otoczenie powinno być sterylne? Okazuje się, że nie! Zachowanie całkowitej sterylności nie jest możliwe, a dodatkowo mogłoby być szkodliwe dla dziecka. Wskazane jest jednak, by przestrzegać określonych norm dotyczących czystości dziecięcych ubranek oraz otoczenia noworodka, ponieważ niektóre drobnoustroje, z którymi dorosły organizm poradzi sobie bez problemu, mogą być groźne dla dziecka.

Pranie dziecięcych ubranek

Ważną kwestią, poza wyborem odpowiedniego detergentu, jest także sam sposób prania ubranek, które nosi nasze dziecko. Coraz więcej rodziców decyduje się na pranie dziecięcych ubranek osobno, nie natomiast z ubraniami pozostałych domowników. Dlaczego? Dotyczy to głównie sytuacji, w których reszta domowników używa silnych detergentów, które mogą wywołać podrażnienia i wysypkę na delikatnej dziecięcej skórze. W przypadku prania dziecięcych ubranek niezwykle ważne jest pierwsze ich wypranie po zakupie. Ubranka ze sklepu mogą bowiem być pełne bakterii. W przypadku pierwszego prania warto skorzystać z dodatkowego programu płukania. Warto wybrać detergent, który zabije wszystkie roztocza, grzyby i bakterie. Nowo zakupione ubrania dla noworodka obowiązkowo pierzemy przez pierwsze kilka miesięcy życia. Po roku życia dziecka możemy z tego zrezygnować, ale dla bezpieczeństwa warto przy tym pozostać. Jeżeli chodzi o temperaturę prania, w przypadku niektórych środków należy prać dziecięce ubranka w możliwie jak najwyższej temperaturze. Niektóre detergenty nie zabijają wszystkich bakterii czy drobnoustrojów. Warto jednak przed praniem sprawdzić zalecenia producenta na metce, które dotyczą zalecanej temperatury oraz środków do prania.
W pierwszych miesiącach życia dziecka warto prać ubrania w temperaturze do 90 stopni, którą z czasem można zmniejszać. Ze względu na pranie w wysokich temperaturach poleca się, by kupować dziecku ubrania jasne. Ciemne kolory łatwiej blakną podczas prania w gorącej wodzie.

Jak prać ubranka noworodka

Wybór detergentu

Skóra noworodka jest niezwykle podatna na wszelkiego rodzaju alergeny. Przy tym jest bardzo wrażliwa. Wymaga więc wyboru odpowiedniego środka do prania. Do prania dziecięcych ubranek powinny nam posłużyć detergenty, które odpowiednie będą dla osób o wrażliwej skórze. W przypadku noworodków można znaleźć opinię, że z im mniejszą ilością detergentów będą miały styczność, tym lepiej. Możemy zatem zrezygnować z dodatkowych preparatów takich, jak wybielacze czy płyny do płukania o intensywnych aromatach. W tym celu warto wybrać hipoalergiczne środki piorące, które nie zawierają substancji mogących przyczyniać się do powstawania alergii. Marką, która ma w swojej ofercie takie produkty jest Mr. ZIGGI. Warto wybrać detergenty, które dobrze rozpuszczają się w wodzie oraz łatwo wypłukują z tkanin. Dzięki temu możliwe będzie bezproblemowe wypłukanie resztek detergentu z pranego ubrania. Pozostałości środków piorących mogłyby spowodować reakcje takie, jak np. wysypka czy świąd. Jeżeli chcemy mieć pewność, że pozostałości detergentu wypłukały się z pranej tkaniny, możemy nastawić dodatkowe płukanie. Warto zaopatrzyć się w płyn do prania o dobrej rozpuszczalności w wodzie, ponieważ dzięki temu dodatkowe płukania nie będą konieczne.
Detergenty, które chcemy przeznaczyć do prania dziecięcych ubranek powinny być pozbawione składników takich, jak silne substancje zapachowe czy mocne środki chemiczne oraz barwniki. Dzięki temu najprawdopodobniej unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji w postaci swędzącej lub piekącej niemowlęcej skóry.

Pranie dziecięcych ubrań, trudne plamy

Ciężkie zabrudzenia i prasowanie

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy na ubrankach naszego dziecka pojawiły się naprawdę trudne zabrudzenia? W takich sytuacjach nie wrzucamy dziecięcych ubranek od razu do pralki. Wskazane jest uprzednie ich opłukanie w ciepłej wodzie. Dzięki temu unikniemy zabrudzenia pozostałych ubrań, które wylądują w pralce razem z mocno zabrudzonymi ubrankami naszego dziecka. Dodatkowo dzięki spłukaniu świeżo powstałej plamy zapobiegamy także jej utrwaleniu się na ubraniu, co sprawia, że będzie ona zdecydowanie łatwiejsza do wywabienia. Nie możemy także zapominać o prasowaniu dziecięcych ubranek. Temperatura żelazka z łatwością unieszkodliwi wszystkie mikroorganizmy jeżeli nie poradzi sobie z nimi pralka. Zadziała ona jak sterylizator, zapewniając dokładne zabicie wszystkich drobnoustrojów, które przetrwały proces prania. Prasowanie dziecięcych ubranek, które mają kontakt ze skórą jest zalecane do 3 roku życia dziecka.

Inne sposoby

Prostym i bezpiecznym sposobem na pranie dziecięcych ubrań jest zastosowanie gotowych środków piorących, które oferują sklepy internetowe. Spory wybór takich środków znajdziesz pod adresem https://eurochemia.com/. Jeśli natomiast jesteś fanką domowych metod, zachęcamy Cię do wypróbowania kilku z nich. Aby usunąć plamy z ubranek noworodka, możesz wykorzystać środki, które znajdują się w Twoim domu. Jeśli na ubrankach Twojego malucha pojawiły się plamy z mleka, łatwo usuniesz je przy pomocy białej szmatki zwilżonej w wodzie. Jeżeli plamy są naprawdę uproczywe, możesz wyprać ubranka w roztworze amoniaku i wody. W tym celu do 3 litrów wody wlewamy łyżeczkę amoniaku. Po wypłukaniu w takiej mieszance pierzemy ubranko jak zazwyczaj.
Sposobem na pozbycie się plam z owoców będzie ich szybkie opłukanie. Jeżeli dopuścimy do zaschnięcia plamy, będzie ona zdecydowanie trudniejsza do wywabienia. Jeżeli natomiast chcemy pozbyć się plamy, która powstała już jakiś czas temu i jest zaschnięta, pomocny w tym celu będzie płyn do mycia naczyń. Plamy zwilżamy nim i pozostawiamy na około pół godziny.

Jak widać, pranie dziecięcych ubranek nie musi być trudne i czasochłonne. Wystarczy zastosować się do przytoczonych przez nas wskazówek! Mamy nadzieję, że dzięki nim wybór odpowiedniego środka do prania stanie się zdecydowanie ułatwiony.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!