Mama z dzieckiem
Ciąża Zdrowie

Poród przez cesarskie cięcie, jak dbać o bliznę?

Cesarskie cięcie wykonuje się gdy poród siłami natury nie jest z różnych względów możliwy. Jest to zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i wydobyciu dziecka.

Po operacji cesarskiego cięcia tak jak po innych zabiegach chirurgicznych pozostaje blizna. Każda rana powodująca uszkodzenie sięgające skóry właściwej pozostawi bliznę. Ostatnia faza gojenia rany polega na bliznowaceniu, czyli wytworzeniu się zbitej, słabo unaczynionej tkanki łącznej. Niektóre osoby mają indywidualną skłonność do tworzenia przerosłych i nieestetycznych blizn.

Można wiele zrobić aby zmniejszyć widoczność blizny oraz ryzyko bólu i ograniczonej ruchomości w przyszłości. Przekształcanie się rany w bliznę trwa do 8 tygodni następnie blizna przez 5 miesięcy do 2 lat przebudowuje się i modeluje. Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu? Wszystkich informacji o pielęgnacji rany po cesarskim cięciu powinna udzielić położna i lekarz prowadzący. Ranę trzeba chronić przed podrażnieniami. Nie uciskać, nosić przewiewną bieliznę i ubrania.

Podrażnienia skóry w miejscu rany nie tylko wywołują dyskomfort ale również mogą powodować powstawanie większej i ciemniejszej blizny. Już po ok 10 dniach od operacji można delikatnie opukiwać miejsce cięcia zimnymi opuszkami palców. Okolicę blizny można także szczotkować szczotką z naturalnego włosia już 4 tygodnie po cesarskim cięciu. Początkowo szczotkuje się tylko okolice blizny, co pobudza krążenie. Z czasem można także delikatnie szczotkować całą bliznę.

Po wygojeniu się rany i zdjęciu szwów (blizna powinna być zamknięta, bez sączących się płynów i krwi, bez stanu zapalnego) można masować miejsce blizny przeznaczonymi do tego produktami takimi jak np. Contractubex® żel na blizny, który dzięki zawartości wyciągu z cebuli, heparynie i allantoinie wspomoże uniknięcie powstawania bliznowców, uelastycznieni skórę i zmiękczy tkankę blizny. Działa przeciwzapalnie, regeneruje i poprawia ukrwienie tkanek, sprawia też, że blizna nie swędzi i nie jest napięta. Żel należy stosować, poprzez nakładanie i masowanie blizny kilka razy dziennie przez kilka miesięcy.

Na noc wygodne jest stosowanie plastrów na blizny Contractubex®. Substancje czynne wchłaniają się przez kilka godzin równomiernie a plaster dodatkowo chroni miejsce rany przed podrażnieniami przez bieliznę czy pościel.

CX-plastry_box-2

Przy wątpliwościach warto skonsultować się z lekarzem, położną lub fizjoterapeutą.

Jak wygląda prawidłowo wygojona blizna po cesarskim cięciu? Prawidłowa blizna powinna być jasna „perłowa” i płaska, czyli niewystająca poza obszar skóry. Jeśli blizna jest czerwona, wywołuje swędzenie, ból, lub jest wypukła ponad powierzchnię powinna zostać skonsultowana ze specjalistą.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!