jakirowerektrojkolowywybracdladzieckaw2020roku
Dziecko

Jaki rowerek trójkołowy dla dziecka wybrać w 2020?

Chcecie zakupić swojemu dziecku rowerek aby rozpoczęło przygodę z jednośladami? Podpowiadamy jaki rowerek trójkołowy wybrać dla dziecka w 2020 roku.

Rodzice, którzy chcą zadbać o zdrowie dziecka bardzo często decydują się na zakup rowerka trójkołowego. Jest to bardzo dobry pomysł. Rowerek powinien jednak być dopasowany zarówno do wieku, zdolności ruchowych jak i też upodobań dziecka. Zatem jaki rowerek trójkołowy dla dziecka wybrać w 2020 roku? Podpowiadamy w poniższym poradniku.

Dostępne rodzaje rowerków trójkołowych

Obecnie w sprzedaży spotkać można kilka rodzajów rowerków trójkołowych. Główne różnice między nimi to rozmiar, wygląd, przeznaczenie oraz użyte do konstrukcji materiały. Rowerki można również podzielić ze względu na użyty napęd. Oprócz tego nie można zapomnieć o rowerkach wieloetapowych takich jak rowerki 3w1, 4w1 czy też 6w1, które to pełnią również rolę na przykład wózka spacerowego.

Czy warto kupić rowerek trójkołowy?

Rowerek trójkołowy to pojazd który gwarantuje stabilność podróżowania. Dziecko siedząc na rowerku trójkołowym nie musi cały czas utrzymywać równowagi jak w przypadku tradycyjnych rowerków. Zakup takiego rowerka stanowi zatem doskonały wstęp do przygody z jazdą na rowerze. Co ważne rowerek trójkołowy to propozycja dla dzieci, które skończyły pierwszy roczek lub są nieco starsze. Można zatem zaznajomić dziecko z jazdą na rowerze już od bardzo młodego wieku.

Czym kierować się podczas wyboru rowerka trójkołowego?

Głównym kryterium wyboru rowerka powinno być dobranie go do wieku i zdolności fizycznych malca. Rowerek trójkołowy powinien być dobrany również pod względem rozmiaru. Na całe szczęście producenci ułatwiają to zadanie i podają przedziały wiekowe danego modelu. Najczęściej będzie to przedział od dziesięciu do trzydziestu miesięcy.

Wybierając rowerek warto również zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Modele wyposażone w pasy zapewnią dodatkową ochronę, podobnie jak uchwyt do rowerka pozwalający rodzicom sterować pojazdem. Inne kwestie mające wpływ na bezpieczeństwo to chociażby składany daszek, który ochroni przed słońcem lub deszczem.

Wybierając rowerek trójkołowy nie można zapomnieć o kwestii kół. Na rynku można spotkać modele z plastikowymi kołami jak i pompowanymi. Jazda na tych drugich jest dużo wygodniejsza.

Rowerki wieloetapowe czyli rower i wózek w jednym

Oprócz tradycyjnych rowerków trójkołowy coraz większą popularnością cieszą się rowerki wieloetapowe. Tego rodzaju rowerki mogą pełnić zarówno rolę wózka spacerowego na początku aby później służyć jako rowerek. Większość rowerków wieloetapowych wyposażona jest w ochronny daszek, koszyk na drobiazgi i pompowane koła. Demontując poszczególne części rowerka można go dopasować do wieku i rozwoju pociechy. Rowerek wieloetapowy jak gdyby ,,rośnie” wraz z dzieckiem. Najbardziej popularne wieloetapowe rowerki trójkołowe można znaleźć w dobrych sklepach z zabawkami.

Przykładowe etapy w rowerku wieloetapowym

Przyjrzyjmy się jeszcze na koniec jak wyglądają przykładowe etapy w rowerku 4w1. Pierwszy etap zaczyna się gdy dziecka ma około 12 miesięcy i wtedy rowerek pełni funkcję klasycznego wózka spacerowego. Kolejny etap najczęściej następuje gdy dziecko ma już 18 miesięcy i wtedy dla przykładu z wózka mogą zniknąć pasy bezpieczeństwa, dając malcowi nieco więcej swobody. Następny etap to okolice drugiego roku życia dziecka. Wtedy to do rowerka dokładane są tradycyjne pedały, dające malcowi możliwość napędzania pojazdu własną siłą nóżek. Ostatni etap to moment w którym z wózka może zniknąć rączka do sterowania dla rodziców czy też przeciwsłoneczny daszek.

Jak zatem widać rowerki wieloetapowe dają bardzo duże możliwości i są znakomitym wyborem dla rodziców, którzy nie chcą przepłacać osobno za wózek spacerowy i rowerek dla dziecka.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!