para ciąża
Ciąża

Sport w ciąży – czy kobiety ciężarne mogą uprawiać sporty?

W dzisiejszych czasach bardzo modne stało się uprawianie sportów i zdrowe odżywianie – i bardzo dobrze, w końcu jest to chyba najlepsza dla ludzkości moda jaką moglibyśmy sobie wymyślić. Dzięki niej bowiem pozostajemy w lepszej kondycji i zdrowiu. Czy jednak kobiety w ciąży mogą uprawiać sport? Jeśli tak to jakiego rodzaju ćwiczenia fizyczne są dozwolone dla ciężarnych?

Ćwiczenia dla ciężarnych

Oczywiste jest, że nie każda aktywność sportowa będzie odpowiednia dla kobiety w ciąży. Na pewno należy zrezygnować ze wszelkiego rodzaju ćwiczeń, które wiążą się z dużym wysiłkiem jak podnoszenie ciężarów, pompki, podciąganie itp. Dodatkowo na okres trwania ciąży rezygnujemy ze wszelkich podskoków, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Zrezygnujmy też oczywiście ze sportów drużynowych jak koszykówka i ze sportów walki!

Sporty dla ciężarnych:

Nie ma jednak przeciwwskazań, aby będąc w ciąży utrzymywać aktywność ruchową. To, że nosisz dziecko nie oznacza, że masz na 9 miesięcy zamknąć się w domu. Aktywności fizyczne, które są dla Ciebie wskazane w ciąży to m.in:

  • Spacery,
  • Pływanie,
  • Gimnastyka, w której nie ma elementów wysiłkowych, skakania i gwałtownych ruchów,
  • Rozciąganie,
  • Masaże.

Zalety uprawiania sportu przez ciężarne

Uprawianie sportu, oczywiście z głową, przez kobiety w ciąży ma wiele zalet. Po pierwsze poprawia utlenienie organizmu, redukuje stresy, których w tym nowym dla kobiety stanie może być sporo, a także zmniejsza bóle kręgosłupa, które tak często niestety dolegają młodym mamom. Śmiało możemy więc powiedzieć, że sport to zdrowie – również w ciąży ale z umiarem!

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!