alergianaroztocza-pranie
Dziecko

Jak zadbać o bezpieczeństwo skóry dziecka? 4 proste kroki

Skóra dziecka jest niezwykle delikatne – przez stosowanie niewłaściwych kosmetyków czy środków piorących możemy wywołać na niej podrażnienia. Chcąc zadbać o zdrowie naszych pociech, zwróćmy uwagę na kilka kwestii – w tym artykule przedstawimy 4 proste kroki, by skutecznie chronić dziecięcą skórę.

Postaw na hipoalergiczne składy!

Hipoalergiczność produktu oznacza, że jego skład zawiera substancje, które nie wywołują reakcji alergicznych – ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry jest przez to dużo mniejsze. Jedną z cech charakterystycznych hipoalergicznych kosmetyków czy środków piorących jest ich zapach, a właściwie jego brak. Kompozycje zapachowe są bowiem silnie uczulające i mogą podrażniać – niektóre z nich utrzymują się w powietrzu przez naprawdę długi czas po skończeniu produktu! Wybór kosmetyków o hipoalergicznym składzie jest oczywistością – nie chcemy przecież, aby dziecięca skóra miała kontakt z groźnymi substancjami chemicznymi. Nie zapomnijmy jednak o postawieniu na środki piorące o właściwościach antyalergicznych. Dzięki temu, w przypadku gdy proszek lub płyn nie będzie dokładnie wypłukany z pranego materiału, nie podrażni delikatnej skóry.

bannermr.ziggi

Dezynfekuj

Poza hipoalergicznym składem środka piorącego istotne jest również jego działanie dezynfekujące. Dlaczego to tak ważne? Na ubraniach, kocach, pościeli czy poduszkach gromadzą się roztocza kurzu domowego – jeden z najczęściej uczulających alergenów. Wśród reakcji alergicznych, jakie wywołuje, są między innymi: katar, zapalenie spojówek, kaszel, duszności, a także podrażnienie skóry. Objawy u dzieci są nieraz dużo poważniejsze niż u dorosłych, dlatego należy minimalizować ryzyko kontaktu z tym alergenem. Działanie dezynfekujące proszku lub płynu do prania pozwoli nam na usunięcie zarówno roztoczy, jak i innych zanieczyszczeń, między innymi bakterii i grzybów. W ten sposób zadbamy o bezpieczeństwo wrażliwej dziecięcej skóry.

Stojąc przed wyborem dezynfekującego środka piorącego, postawmy na taki, który łączy to działanie z hipoalergicznym składem. Przykładowo, Mr. ZIGGI pozwoli nam na dokładne oczyszczenie tkanin przy użyciu niższej temperatury (wystarczy 40 stopni Celsjusza, by przeprowadzić pełną dezynfekcję – już podczas standardowego prania). Opiera się na działaniu delikatnych substancji, dzięki czemu nie podrażni skóry dziecka oraz wpłynie na trwałość pranych tkanin.

Przestrzegaj zasad poprawnego prania

Nie tylko sam produkt, po który sięgamy, wpływa na skuteczność prania. Istnieje wiele innych czynników, od których również zależy to, w jakim stanie będą ubrania wyjęte z pralki i czy będą one bezpieczne dla skóry dziecka.

  • Czytaj metki – dzięki temu dokładnie dostosujesz warunki prania do samych materiałów. Dobierzesz poprawną temperaturę i dowiesz się, czy nie jest wymagane pranie chemiczne. W ten sposób pranie będzie najskuteczniejsze i pozwoli nam dokładnie oczyścić tkaniny.
  • Dobierz odpowiedni program prania – niektóre pralki posiadają różne tryby dostosowane do prania konkretnych materiałów lub radzenia sobie z poszczególnymi problemami. W przypadku prania ubranek dziecięcych dobrze będzie postawić na program do prania delikatnych tkanin.
  • Dozuj według zaleceń producenta – przedozowanie produktu to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas wykonywania prania. Zanim zaaplikujesz proszek lub płyn, przeczytaj dokładnie, jaką dawkę zaleca producent na etykiecie. W ten sposób unikniesz sytuacji, gdy na materiałach pozostaną resztki środka piorącego, które mogą podrażniać skórę.

Więcej o tym, jak prać ubrania małego alergika, przeczytasz w poradniku: https://mr-ziggi.pl/jak-prac-ubrania-malego-alergika/

dziecko

Zachowaj czystość

Skoro wiemy już, jak należy przeprowadzać pranie, aby wyciągnięte z pralki ubrania nie podrażniały delikatnej dziecięcej skóry, zastanówmy się, o czystość jakich przedmiotów musimy zadbać w pierwszej kolejności. To między innymi:

  • dziecięce ubranka;
  • pościel, kocyk, poszewka na poduszkę, prześcieradło;
  • ręczniki;
  • pluszowe maskotki;
  • wszystkie materiały, które mają bezpośredni kontakt ze skórą dziecka.

Nie zapominajmy również o tym, by zachować czystość w całym domu. Zwróćmy uwagę szczególnie na dywany, tapicerkę i inne tekstylne elementy wyposażenia – to właśnie w nich gromadzi się kurz, który wywołuje reakcje alergiczne i podrażnienia skóry.

Trzymając się tych 4 prostych kroków, skutecznie uchronimy skórę dziecka przed podrażnieniami.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!