ciąża
Ciąża Rozwój

Najczęstsze dolegliwości ciążowe

Kobiety w ciąży nie mają łatwego życia. Ich organizm przechodzi niesamowite wręcz zmiany, niekiedy narządy bardzo mocno zmieniają swoje położenie, hormony szaleją, żołądek na wszystko reaguje odrzuceniem. Jakie są najczęstsze dolegliwości, które towarzyszą kobietą w ciąży? Co sprawia ciężarnym kobietom największe troski zdrowotne w okresie ciążowym? Postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.

Wymioty i nudności w ciąży

Wymioty to chyba najpopularniejsza dolegliwość, na jaką skarżą się kobiety będące w stanie błogosławionym. Szczególnie w początkowym okresie ciąży przyszłe mamy często zwracają. jest to spowodowane najczęściej tym, że organizm sam jeszcze nie rozumie co się dzieje i na tworzące się nowe życie w ciele mamy reaguje w bardzo agresywny sposób. Mówiąc wprost broni się jak umie, co kończy się nudnościami i zwracaniem. Pocieszeniem może być to, że wymioty w ciąży kończą się zwykle po 12 tygodniu.

Zgaga w ciąży

Kobiety w ciąży bardzo często skarżą się na zgagę. Najczęściej pojawia się ona w zaawansowanym stadium ciąży. Powód występowania zgagi w ciąży jest prozaiczny. Rosnące dziecko w brzuchu mamy naciska na żołądek, czego efektem jest zgada i piekące odbijanie się. Niestety trzeba ten etap przeczekać.

Ból nóg w ciąży

To, że ciężarne kobiety często spotykają się z męczącym bólem nóg jest chyba dla każdego oczywiste i jednocześnie jest to jedna z najczęstszych dolegliwości przyszłych mam. Powodem jest oczywiście rosnący brzuszek, który sprawia, że kobieta przybiera na wadze i nogi nie są w stanie wytrzymać rosnącego obciążenia. Należy więc pamiętać o tym, aby nie przeciążać organizmu, który potrzebuje w ciąży dużo wypoczynku i spokoju.

Dolegliwości ciążowe niestety towarzyszą każdej mamie. Są lepsze lub gorsze metody na ich leczenie bądź zapobieganie im. Nie mniej, pewnym pocieszeniem może być fakt, że po 9 miesiącach wszystko to, co dzieje się z organizmem mamy powinno wrócić do normy.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *