USG
Ciąża

Badania ultrasonograficzne jako podstawa diagnostyki

Badania ultrasonograficzne w ginekologii przeprowadzane są z wykorzystaniem aparatu ultrasonograficznego. Badanie to jest szczególnie ważne w okresie ciąży oraz po porodzie, a profilaktycznie warto wykonywać je co dwa lata. Wykorzystanie USG w diagnostyce, pozwala ujawnić ewentualne stany chorobowe bądź urazy, które dotknęły okolice narządów rozrodczych.

Kiedy badanie ultrasonograficzne warto wykonać?

USG ginekologiczne lekarz przeprowadza w sytuacjach, w których pojawia się podejrzenie problemów zdrowotnych w obrębie narządów rodnych kobiety (macicy, jajników, jajowodów). Jest ono podstawą diagnostyki problemów takich jak:

  • niewłaściwa budowa kości lub mięśni miednicy,
  • nieprawidłowa budowa tkanek naczyń krwionośnych miednicy,
  • wady anatomiczne narządów rodnych,
  • nieprawidłowa grubość endometrium,
  • nieprawidłowa lokacja wkładek wewnątrzmacicznych,
  • wystąpienie ciąży pozamacicznej,
  • podejrzenie torbieli narządów płciowych.

Przeprowadzenie USG ginekologicznego pozwala określić przyczynę wystąpienia objawów nieznanego pochodzenia jak krwawienia z pochwy niezwiązane z miesiączką, niespodziewane i nagłe bóle w okolicach podbrzusza, ale również nieprawidłowości cyklu menstruacyjnego, nasilone bóle miesiączkowe, nazbyt obfite krwawienia menstruacyjne bądź ich brak, problemy z zajściem w ciążę lub jej donoszenia, nieznanego pochodzenia torbiele pojawiające się na jajnikach, czy też podejrzenie zespołu policystycznych jajników.

Jakie badania USG ginekologicznego wyróżniamy w diagnostyce?

W ginekologii stosowane są dwa podstawowe badania USG narządów rodnych – metodą transwaginalną (dopochwową) oraz metodą przezbrzuszną bądź odbytniczą (ten rodzaj badania najczęściej wykonywany jest u kobiet, które nadal mają błonę dziewiczą). Warto wspomnieć tutaj także o badaniu USG piersi, które również silnie związane jest z diagnostyką ginekologiczną kobiet.

Jak wygląda badanie ultrasonograficzne?

Przebieg podstawowego USG ginekologicznego jest całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny. Podczas badania, za pomocą fal ultradźwiękowych odtwarzany jest obraz szczegółowo przedstawiający budowę narządów rozrodczych pacjentki. Dzięki niemu, możliwe jest dokonanie oceny powierzchni, rozmiaru, kształtu, wnętrza, położenia poszczególnych organów, a także wykrycie potencjalnych nieprawidłowości i problemów. W przezbrzusznym USG sonda prowadzona jest po dolnej części powłok brzusznych.

Badanie transwaginalne polega z kolei na wprowadzeniu do pochwy (rzadziej odbytu), specjalnej sondy, która pozwala na ocenę narządów rodnych od wewnętrznej strony. Badania te trwają od kilku do kilkunastu minut, a ich przebieg jest na bieżąco oceniany przez lekarza.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!