tatar-w-ciazy
Ciąża

Surowe mięso w ciąży – Czy można jeść tatara?

Tatar w ciąży – Czy to dobry pomysł?

Surowe mięso np. w postaci tatara z dodatkiem żółtka, soli, pieprzu, cebuli i marynowanych grzybków to potrawa, która marzy się niejednej ciężarnej. Wszystko przez bardzo wyrazisty smak, którym charakteryzuje się ta popularna potrawa. Czy jednak będąc w ciąży można jeść tatara i w ogolę czy kobiety w stanie błogosławionym mogą spożywać surowe mięso?

Nad wieloma produktami spożywczymi zastanawiamy się czy w ciąży warto po nie sięgać. Zazwyczaj nasze obawy to tylko fanaberie i zupełnie niepotrzebnie przejmujemy się konsekwencjami zjedzenia danej potrawy czy produktu. Tak jest chociażby z mlekiem, które w ciąży nie jest zakazane (o ile nie jesteście na nią uczulone). Niekiedy też, jak w przypadku imbiru można je spożywać jednak nie warto przesadzać z ilością. Jak jednak jest ze spożywaniem mięsa w stanie surowym w ciąży?

Niestety będąc w ciąży nie można spożywać surowego mięsa. Musimy sobie więc na te 9 miesięcy, czyli okres trwania ciąży, odpuścić tatara i inne produkty z  surowego mięsa. Zakaz spożywania surowego mięsa w ciąży zarówno mięsa wołowego, wieprzowego jak i kurczaka.

Dlaczego w ciąży nie można jeść tatara?

Zakaz spożywania surowego mięsa wynika z faktu, że mięso takie może pochodzić z niewiadomego źródła (nawet jeśli sprzedawca zapewnia o jego wysokiej jakości) i przez to zawierać trujące bakterie. Jeśli surowe mięso byłoby dodatkowo nieświeże to jeszcze mocniej mogłoby zaszkodzić kobiecie w ciąży. Zarówno bakterie jak i pasożyty, które mogą skrywać się w zepsutym lub starym mięsie stanowią potencjalnie duże zagrożenie dla maluszka rozwijającego się w brzuchu mamy. Nie warto więc ryzykować, nawet jeśli bardzo mamy ochotę na tatara, czyż nie?

Drób, wieprzowina, wołowina, baranina w ciąży

Przypominamy więc: w ciąży jedzenie mięsa surowego np. w postaci tatara jest niewskazane z powodu możliwości zaszkodzenia dziecku pasożytami i bakteriami. Dotyczy to każdego rodzaju mięsa tj. wieprzowiny, drobiu, wołowiny itp.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!