Mleko to jeden z podstawowych produktów, po które bardzo chętnie sięgają nie tylko Polacy ale konsumenci na całym świecie. Lubimy je spożywać w każdej formie: od gorącego kakao, po zsiadłe mleko do obiadu oraz mlecznej zupy z makaronem i cukrem. Czy jednak w ciąży równie często możemy sięgać po mleko i produkty mleczne? Odpowiedzmy na to pytanie!
Spis treści:
Mleko w ciąży – pić czy unikać?
Kiedy kobieta zachodzi w ciąże jej myśli zaczynają skupiać się tylko na dobru dziecka. Jak mu nie zaszkodzić? Kiedy dziecko się urodzi będziemy zastanawiać się nad lekiem na kaszel czy wyborem kołysanki. Dziś jednak, kiedy jeszcze jest w brzuchu mamy musimy zastanowić się nad tym co jeść, aby mu nie zaszkodzić. Czy mleko należy do produktów, które możemy spożywać w ciąży?
Mleko w ciąży jak najbardziej tak!
Jeśli mama nosząca w brzuchu dziecko do tej pory nie miewała żadnych problemów z przyswajaniem mleka lub produktów mlecznych (alergii, nietolerancji laktozy itp.), to nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania mleka w ciąży. Jeśli zaś mleko nie służyło nam w dotychczasowym życiu to nie ma sensu katować się nim w ciąży.
Surowe mleko w ciąży i mleko niepasteryzowane
Pamiętajmy jednak, że surowe mleko może być niebezpieczne dla kobiety w ciąży i płodu. Ryzyko jest niewielkie, jednak surowe mleko zawierać może bakterie Listeria monocytogenes, które zagrażają ciąży. Dlatego surowego mleka, a także niepasteryzowanego mleka lepiej unikać będąc w ciąży.
Zsiadłe mleko w ciąży – czy jest dozwolone?
Wiele osób uwielbia pić zsiadłe mleko, które wielu z nas kojarzy się z dawnymi czasami i wakacjami na wsi, gdzie często serwowano ziemniaki z koperkiem i z zsiadłym mlekiem (pycha!). Czy jednak będą w ciąży można spożywać zsiadłe mleko? Oczywiście tak! Tak samo jak ze zwykłym mlekiem, nie ma przeciwwskazań. Ważne, aby odżywiać się zdrowo, a więc nie jeść fast foodów i nasyconych chemią słodyczy czy słonych przekąsek, które po prostu są niezdrowe zarówno dla mamy jak i dla jej dziecka. Zsiadłe mleko to natomiast tradycyjna potrawa, która jest bogata w wiele cennych składników.
Pamiętajmy, że mleko jest bogate w wapń i witaminę D, które to pomagają wzmacniać kości. Mleko zawiera tez sporo białka, które jest potrzebne organizmowi, kiedy kobieta jest w stanie błogosławionym. Wszystko to przemawia za tym, aby śmiało spożywać mleko w ciąży. Najlepiej oczywiście wybierać mleko ze sprawdzonego źródła!
Zsiadłe mleko Krasnystaw w ciąży
Wielu czytelników pyta czy zsiadłe mleko kupowane w sklepie, takie jak np. marki Krasnystaw można spożywać w ciąży. Jak wspomniano wyżej zsiadłe mleko jest zdrowie i można je spożywać w ciąży. W przypadku jednak produktów produkowanych na szeroką skalę przemysłową należy dokładnie sprawdzić skład i przeczytać ulotkę. Ważne, żeby mleko, z którego przygotowany jest produkt było niepasteryzowane!
Czy więc można pić zsiadłe mleko Krasnystaw w ciąży? Tak, kobiety w ciąży mogą pić zsiadłe mleko marki Krasnystaw, ponieważ jest to zdrowy napój bogaty w wartościowe składniki odżywcze. Zsiadłe mleko stanowi ważne źródło białka i wapnia, a także kwasu mlekowego i wielu witamin, takich jak A, z grupy B, K i D. Ponadto, napój ten zawiera sporo potasu i fosforu oraz cenne bakterie mlekowe, które wpływają na poprawną przemianę materii i ochronę mikroflory bakteryjnej jelit.
Zaleca się picie zsiadłego mleka zwłaszcza osobom z zaburzeniami układu pokarmowego oraz rekonwalescentom, ale również w okresie zmniejszonej odporności organizmu. Napój ten może przyczynić się do prawidłowego rozwoju komórek organizmu, zapobiec biegunkom i zaparciom, a także łagodzić objawy alergii. Co ciekawe, osoby z nietolerancją laktozy również mogą pić zsiadłe mleko, ponieważ proces fermentacji sprawia, że zawartość laktozy jest znacznie mniejsza niż w zwykłym mleku.
Warto sięgać po zsiadłe mleko Krasnystaw także podczas antybiotykoterapii, ponieważ pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową. Jednakże, zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który pomoże dobrać optymalną dla organizmu ilość spożywanych produktów mlecznych.
Kwaśne mleko w ciąży
Kwaśne mleko to inna popularna nazwa na mleko zsiadłe, które po przejściu odpowiednich procesów staje się zsiadłe. Kwaśne mleko (rozumiane jako zsiadłe) jest dobre dla kobiet ciężarnych. Pamiętajmy jednak, aby było przygotowane z mleka niepasteryzowanego.
Jakie mleko pić w ciąży?
Tak, jak wspomnieliśmy nieco wyżej nie ma przeciwwskazań do tego, aby pić mleko w każdej formie, zarówno na zimno, jak i na ciepło czy też zsiadłe. Niektórzy wolą natomiast takie przetwory mlekopodobne jak:
- mleko kokosowe
- mleko migdałowe
- mleko sojowe
- mleko ryżowe
- mleko konopne
Oczywiście mleka roślinne to mleka tylko z nazwy ale nie oznacza to, że są one niedobre lub też szkodliwe dla organizmu. Należy jednak czytać dokładnie skład i uważać, by nie znajdowały się tam niekorzystne dodatki jak np. duże ilości cukru. Mleko sojowe np. jest bezpieczne dla dziecka w brzuchu mamy, a migdałowe ma mnóstwo magnezu, błonnika i wapnia. Mleko sezamowe zawiera wapń i witaminy A, E i witaminy z grupy witamin B, a mleko konopne ma m.in: żelazo, potas i nie zawiera alergenów. Mleko ryżowe zaś zawiera sporo węglowodanów. Okazuje się więc, że mleko nawet będąc w ciąży można przyjmować w zróżnicowanej formie! Sprawdźmy poszczególne rodzaje mleka.
Mleko migdałowe w ciąży
Kiedy jesteś w ciąży możesz śmiało zastąpić mleko krowie mlekiem migdałowym, gdyż jest ono zdrowe. Posiada magnez, błonnik, wapń, nienasycone kwasy tłuszczone. Minusem mleka migdałowego jest to, że zawiera bardzo niewiele białka oraz witamin z grupy B. Nie mniej, mleko migdałowe nadaje się do spożywania w ciąży.
Mleko sojowe w ciąży
Mleko sojowe to najpopularniejsza, wegańska odmiana mleka (czy też napoju mlekopodobnego). Ten napój chętnie jest wykorzystywany szczególnie jako dodatek do kawy. Czy jednak możemy spożywać mleko sojowe będąc w ciąży? Tak, to dopuszczalne. Jest bezpieczne, nie zawiera laktozy więc jest przyjazne dla kobiet, które mają uczulenie na laktozę.
Mleko kokosowe w ciąży
Kobieta w ciąży może śmiało spożywać mleko kokosowe, gdyż jest ono bezpieczne i zdrowe. Mleko kokosowe zawiera jednak więcej tłuszczu niż krowie. Jest bogate w witaminę C, magnez, potas, kwas foliowy, selen, żelazo. Jest to więc mleko bogate we wszelkiego rodzaju witaminy, które mogą być pomocne dla utrzymania prawidłowego zdrowia!
Mleko owsiane w ciąży
Mleko owsiane jest dobrą alternatywą dla mleka krowiego w ciąży. Jest napojem roślinnym, mlekopodobnym, jest bogate w błonnik, kwas foliowy, ma mnóstwo witamin i minerałów, a także wapń.
Mleko UHT w ciąży
Mleko typu UHT to mleko, które zostało poddane procesowi błyskawicznego podgrzania, a następnie ostudzenia. W ten sposób niweluje się florę bakteryjną. Mleko UHT jest pasteryzowane, a więc powinniśmy go unikać w ciąży!
Mleko ryżowe w ciąży
Mleko ryżowe jest bezpieczne kiedy jesteś w ciąży. Nie mniej, każdą decyzję dotyczącą diety należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Mleko ryżowe jest bogate w węglowodany, za to ma niewiele białka więc nie będzie to idealny zamiennik mleka krowiego.