mleko w ciazy
Ciąża

Mleko w ciąży – w jakiej formie je spożywać?

Mleko to jeden z podstawowych produktów, po które bardzo chętnie sięgają nie tylko Polacy ale konsumenci na całym świecie. Lubimy je spożywać w każdej formie: od gorącego kakao, po zsiadłe mleko do obiadu oraz mlecznej zupy z makaronem i cukrem. Czy jednak w ciąży równie często możemy sięgać po mleko i produkty mleczne? Odpowiedzmy na to pytanie!

Mleko w ciąży – pić czy unikać?

Kiedy kobieta zachodzi w ciąże jej myśli zaczynają skupiać się tylko na dobru dziecka. Jak mu nie zaszkodzić? Kiedy dziecko się urodzi będziemy zastanawiać się nad lekiem na kaszel czy wyborem kołysanki. Dziś jednak, kiedy jeszcze jest w brzuchu mamy musimy zastanowić się nad tym co jeść, aby mu nie zaszkodzić. Czy mleko należy do produktów, które możemy spożywać w ciąży?

Mleko w ciąży jak najbardziej tak!

Jeśli mama nosząca w brzuchu dziecko do tej pory nie miewała żadnych problemów z przyswajaniem mleka lub produktów mlecznych (alergii, nietolerancji laktozy itp.), to nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania mleka w ciąży. Jeśli zaś mleko nie służyło nam w dotychczasowym życiu to nie ma sensu katować się nim w ciąży.

Surowe mleko w ciąży i mleko niepasteryzowane

Pamiętajmy jednak, że surowe mleko może być niebezpieczne dla kobiety w ciąży i płodu. Ryzyko jest niewielkie, jednak surowe mleko zawierać może bakterie Listeria monocytogenes, które zagrażają ciąży. Dlatego surowego mleka, a także niepasteryzowanego mleka lepiej unikać będąc w ciąży.

Zsiadłe mleko w ciąży – czy jest dozwolone?

Wiele osób uwielbia pić zsiadłe mleko, które wielu z nas kojarzy się z dawnymi czasami i wakacjami na wsi, gdzie często serwowano ziemniaki z koperkiem i z zsiadłym mlekiem (pycha!). Czy jednak będą w ciąży można spożywać zsiadłe mleko? Oczywiście tak! Tak samo jak ze zwykłym mlekiem, nie ma przeciwwskazań. Ważne, aby odżywiać się zdrowo, a więc nie jeść fast foodów i nasyconych chemią słodyczy czy słonych przekąsek, które po prostu są niezdrowe zarówno dla mamy jak i dla jej dziecka. Zsiadłe mleko to natomiast tradycyjna potrawa, która jest bogata w wiele cennych składników.

Pamiętajmy, że mleko jest bogate w wapń i witaminę D, które to pomagają wzmacniać kości. Mleko zawiera tez sporo białka, które jest potrzebne organizmowi, kiedy kobieta jest w stanie błogosławionym. Wszystko to przemawia za tym, aby śmiało spożywać mleko w ciąży. Najlepiej oczywiście wybierać mleko ze sprawdzonego źródła!

Jakie mleko pić w ciąży?

Tak, jak wspomnieliśmy nieco wyżej nie ma przeciwwskazań do tego, aby pić mleko w każdej formie, zarówno na zimno, jak i na ciepło czy też zsiadłe. Niektórzy wolą natomiast takie przetwory mlekopodobne jak:

  • mleko kokosowe
  • mleko migdałowe
  • mleko sojowe
  • mleko ryżowe
  • mleko konopne

Oczywiście mleka roślinne to mleka tylko z nazwy ale nie oznacza to, że są one niedobre lub też szkodliwe dla organizmu. Należy jednak czytać dokładnie skład i uważać, by nie znajdowały się tam niekorzystne dodatki jak np. duże ilości cukru. Mleko sojowe np. jest bezpieczne dla dziecka w brzuchu mamy, a migdałowe ma mnóstwo magnezu, błonnika i wapnia. Mleko sezamowe zawiera wapń i witaminy A, E i witaminy z grupy witamin B, a mleko konopne ma m.in: żelazo, potas i nie zawiera alergenów. Mleko ryżowe zaś zawiera sporo węglowodanów. Okazuje się więc, że mleko nawet będąc w ciąży można przyjmować w zróżnicowanej formie!

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!