coca cola w ciąży
Ciąża

Napoje gazowane w ciąży – czy można je pić?

Kiedy jesteśmy w ciąży istnieje dla nas cała lista zakazanych produktów. Chociaż oczywiście nie powinniśmy dawać się zwariować i unikać absolutnie wszystkiego, co nie jest wyhodowane w sterylnych warunkach to jednak musimy mieć wzmożoną czynności i dbać o to co jemy i pijemy. Wiemy już, że surowe mięso np. w postaci tatara to nie najlepszy pomysł kiedy jesteśmy ciężarne. Podobnie zresztą jak sushi, które w ciąży może zaszkodzić, choć oczywiście przy odpowiednim doborze ryby nie ma co się bać. A co z piciem napojów gazowanych w ciąży? Czy oczekując dziecka można pić colę, fantę, sprite’a lub pepsi? A co ze zwykła wodą gazowaną? Odpowiadamy na to nurtujące pytanie.

Napoje gazowane a ciąża

Odpowiedź jest niestety negatywna. Kiedy jesteśmy w ciąży lepiej jest unikać napojów gazowanych. Dlaczego tak jest? Pamiętajmy, że napoje gazowane nie mają w sobie wartości odżywczych, które w tym wyjątkowym stanie mogłyby wspierać nasze zdrowie i zdrowie naszego nienarodzonego dziecka. Co więcej zwykle napoje słodzone mają w sobie całą masę chemicznych substancji, które na pewno nie są nam teraz potrzebne. Podobnie zresztą w okresie karmienia piersią więc na jakiś czas powinnaś zapomnieć o napojach gazowanych. Co więcej spożywanie napojów gazowanych obniża zawartość sodu, magnezu i wapnia w organizmie człowieka, co może być problematyczne w ciąży.

Dlatego lepiej niestety odpuścić napoje gazowane, nawet jeśli je bardzo lubimy.

Cola, pepsi i tym podobne napoje z zawartością kofeiny a ciąża

Wiele osób zastanawia się również, czy będąc w ciąży można pić słodkie napoje gazowane z zawartością kofeiny, takie jak np. cola czy pepsi. Są to popularne napoje, które wiele osób bardzo ludzi i często pije. Czy więc w czasie ciąży należy je sobie odpuścić czy niekoniecznie?

Cóż, picie napojów gazowanych, jak już wspomnieliśmy wyżej generalnie nie jest najlepszym sposobem na uzupełnianie płynów w ciąży. To dlatego, że nie posiadają one zbyt dużo wartości odżywczych, a za to mają w składzie sporo chemii (zwłaszcza najtańsze napoje słodzone ze sklepów). Jeśli jednak chodzi o samą kofeinę to nawet będąc w ciąży nie trzeba koniecznie rezygnować z jej przyjmowania. Niewielkie ilości kofeiny (około 200 mg na dobę) jest dopuszczalna, a w puszcze napoju czy nawet kawie tej kofeiny będzie zdecydowanie mniej. Nie znaczy to jednak, że mamy ją pić do każdego posiłku. W ciąży szczególnie trzeba zwracać uwagę na to, jakie pokarmy i płyny się przyjmuje więc warto pić soki i wodę.

Czy można pić colę w ciąży?

Jeśli więc zastanawiasz się czy można pić colę w ciąży odpowiedź brzmi tak, ale z umiarem. Pamiętajmy, że kofeina jest środkiem, który uzależnia, a do tego wypłukuje z organizmu wapń i substancje odżywcze, a także pogarsza przyswajanie żelaza, które dla organizmu, szczególnie kobiety w ciąży ma duże znaczenie.

Dlatego pamiętajmy, że na co dzień będąc w ciąży odżywiajmy się zdrowo i pijmy wodę lub soki, a colę czy pepsi jeśli bardzo chcemy to lepiej sporadycznie!

Przeczytaj również:

Jak powinien wyglądać pokój dziecka?

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!