małe-dziecko
Zdrowie

Jak zmierzyć temperaturę niemowlakowi

Choroba u niemowlaka ma szczególny wymiar. W odróżnieniu od większych dzieci, kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne niemowlęta są bardzo ruchliwe i nie rozumieją do czego służy standardowy termometr. Dlatego w przypadku najmniejszych dzieci, warto mieć pod ręką termometr, który w kilka sekund, wręcz momentalnie dokona precyzyjnego pomiaru temperatury. Najlepiej mierzyć ją, zbliżając głowicę termometru do czoła. Najbardziej precyzyjne są termometry do pomiaru temperatury w uchu. To najczulsze miejsce, w którym najłatwiej zmierzyć temperaturę niemowlakowi.

Era termometrów elektrycznych zamiast dawnych, rtęciowych

Dawniej temperaturę mierzono szklanymi, rtęciowymi termometrami. Jednak wymagało to cierpliwości od rodziców a dzieci nie potrafią spokojnie leżeć przez kilka minut. Dziś, w zasadzie termometrów rtęciowych już się nie używa do pomiaru temperatury u dzieci. Niemowlęta leczone w domu lub diagnozowane w przychodni czy na oddziałach szpitalnych, mają mierzoną temperaturę za pomocą specjalistycznych termometrów, które dają natychmiastowy wynik. Termometry elektryczne przeznaczone są dla całej rodziny: mogą z nich korzystać zarówno niemowlęta, starsze dzieci, jak i dorośli. Precyzyjne określenie, czy dziecko ma gorączkę jest bardzo ważne, by w porę móc podać lek przeciwgorączkowy lub udać się do lekarza rodzinnego.

Zobacz też:

Jak spędzić czas wolny z dzieckiem w Kołobrzegu?

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!