niemowle
Dziecko

Jak czyścić uszy niemowlakowi?

Kiedy zostajemy rodzicami, musimy wiele się nauczyć. Wraz z noworodkiem rodzi się mnóstwo pytań – czy malec jest prawidłowo karmiony, czy używane są odpowiednie kosmetyki? Nawet z pozoru błahe czyszczenie uszu, może być powodem do niepokoju u młodej mamy.  Dziecko, zaraz po urodzeniu, wymaga od opiekunów ciągłej oraz odpowiedniej opieki. Warto zapoznać się z zasadami prawidłowej higieny, aby zapewnić dziecku warunki do prawidłowego rozwoju. Dowiedz się jak myć uszy niemowlaka.

Czym czyścić uszy dziecka?

Pewnym jest fakt, że o uszy trzeba dbać od samego urodzenia. Wiele rodziców błędnie myśli, że uszu niemowlęcia nie czyści się w ogóle. Są również osoby, które robią to w sposób nieprawidłowy. Więc, jak to robić? Po pierwsze, należy wykonywać ta czynność regularnie. Zbyt długi zaleganie wydzieliny na skórze, może doprowadzić do stanu zapalnego skóry, ponieważ w woskowinie znajdują się bakterie oraz zanieczyszczenia. Jednak nie możemy również przesadzać z częstotliwością mycia, aby nie doprowadzić do przesuszenia skóry i nadmiernej produkcji woskowiny. Odradzana jest codzienne mycie uszu. Kolejnym krokiem jest wybór produktu do pielęgnacji, nie polecane są patyczki higieniczne. Wprowadzanie ich do wnętrza ucha może być niebezpieczne dla zdrowia dziecka lub doprowadzić do zatkania przewodu słuchowego.

Czyszczenie uszu u niemowlaka

Czyścić należy tylko to, co samo wypłynęło z ucha i osadziło się na jego zewnętrznej części. Wykorzystać do tego można gazik, bądź też specjalne waciki dla niemowląt i zwykłą wodę. Można również skorzystać ze specjalnego preparatu do uszu dla niemowląt, jednak należy wybierać takie produkty, które ma odpowiedni skład i stosować je nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Preparat, nie tylko usunie nadmiar wydzieliny, ale zadziała również antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Zobacz też:

Jak spędzić czas wolny z dzieckiem w Kołobrzegu?

Moje dziecko bije – czyli jak oduczyć dziecko agresji?

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!