dziecko spi
Dziecko

Zapalenie ucha u niemowlaka

Zapalenie ucha u niemowląt – co warto wiedzieć

Zapalenie ucha to choroba, na którą często zapadają dzieci, które nie ukończyły jeszcze 2 roku życia. Sprzyja jej anatomiczna budowa ucha dziecka. Najczęściej występuje jako powikłanie po infekcji górnych dróg oddechowych. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym są nieco bardziej narażone na tę chorobę niż niemowlęta karmione mlekiem matki.

Zapalenie ucha u niemowląt – objawy

Objawy zapalenia ucha u niemowląt to przede wszystkim:

  • wysoka gorączka, która często pojawia się nagle i może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza;
  • przenikliwy płacz dziecka;
  • ból ucha (niemowlęta nie umieją powiedzieć ani pokazać, że boli je ucho, mogą jednak odmawiać ssania piersi, niechętnie układać główkę na bolącej stronie, pocierać uszko rączką lub o ramię);
  • objawy zapalne błony bębenkowej i zewnętrznego przewodu słuchowego, które stwierdza lekarz po badaniu otoskopem;
  • w późniejszej fazie przy braku leczenia: ropny wyciek z ucha, niedosłuch.

Zapalenie ucha niemowląt – leczenie

Jak leczyć zapalenie ucha  u niemowląt? Z uwagi na fakt, że zapalenie ucha może rozpoznać tylko lekarz po badaniu otoskopem, w każdym przypadku wystąpienia wysokiej gorączki u dziecka należy udać się z nim do lekarza. Gorączkę związaną z zapaleniem ucha trzeba obniżać od razu, poprzez podanie preparatów przeciwgorączkowych dla dzieci zawierających paracetamol lub ibuprofen. O sposobach leczenia zapalenia ucha powinien zadecydować lekarz. Ze względu na to, że zapalenie ucha u niemowląt najczęściej ma podłoże bakteryjne, a nie wirusowe, zazwyczaj niezbędna jest antybiotykoterapia.

Prawidłowe i skuteczne leczenie infekcji ucha ma ogromne znaczenie – nieleczone lub nieprawidłowo leczone zapalenie ucha u niemowląt może doprowadzić do powstania perforacji błony bębenkowej i trwałego uszkodzenia słuchu. Niedosłuch może z kolei skutkować opóźnionym rozwojem mowy u dziecka. Ze względu na powyższe, w przypadku niemowląt bardzo ważne jest szybkie podjęcie skutecznego leczenia zapalenia ucha, a także kontrola wyleczenia choroby u laryngologa lub pediatry.

Zobacz też:

Jak oduczyć dziecko nocnego karmienia?

Poród przez cesarskie cięcie, jak dbać o bliznę?

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!