karmienie-piersia
Dziecko

Jak oduczyć dziecko nocnego karmienia?

Cierpliwość i wytrwałość kluczem do odstawienia dziecka od piersi

Oduczyć dziecko od karmienia piersią w nocy wcale nie jest takie proste. Jednym mamom udaje się to bez większego problemu, natomiast drugim sprawia to nie lada wyzwanie.

Jak oduczyć nocnego karmienia dziecka?

Jedzenie z piersi mamy jest dla dziecka nie tylko zaspokojeniem głodu, ale również zaspokojeniem potrzeby bezpieczeństwa i bliskości. Z różnych względów rodzicielki decydują się na odstawienie piersi swojemu maluchowi. Pierwsza próba przeważnie dotyczy zmiany piersi na mleko modyfikowane. I tu zaczyna się problem. Sztuczny bezzapachowy silikon w ogóle nie przypomina delikatnej i pachnące skóry matki. Jednak, gdy wyjścia nie ma trzeba próbować. Na początek w ciągu dnia od czasu do czasu próbować podawać butelkę. Można moczyć smoczek butelki w odciągniętym mleku z piersi. Jeśli dziecko jest starsze można je przekonywać nowymi produktami podawanymi w trakcie rozszerzania diety. Konkretnie chodzi o to, aby jak najwięcej zastępować karmienie piersią inną żywnością. Gdy maluch pozna nowe smaki i z czasem przyzwyczai się do nich, będzie coraz bardziej ich pragnął.

Odstawienie od piersi malucha

Kiedy podaje się mniej pokarmu z piersi, proces wytwarzania mleka maleje. Co za tym idzie? Pokarmu jest coraz mniej, a niemowlak nie może najeść się z piersi tak porządnie jak kiedyś. Ważnym aspektem jest również to, aby wkładać  tyle samo serca w „nowe” karmienie co w karmienie piersią. Dziecko musi wiedzieć, że  mama wciąż będzie przy nim i może czuć się bezpiecznie. Maluch jedzący butelkę mleka modyfikowanego na noc jest bardziej pojedzony i powinien dłużej spać. Jednak, gdy obudzi się w nocy warto podać mu czasem pierś na uspokojenie, ewentualnie smoczek zakropiony mlekiem matki. Nie można się poddawać. Płacz i rozgoryczenie dziecka sprawiają, że matki szybko rezygnują z odstawienia. Tymczasem drogie mamy, przypomnijcie sobie dzień, w którym na świat przyszedł obecnie uparty maluch… Czy od samego początku było łatwo nauczyć maluszka jedzenia z piersi?

Zobacz też:

Poród przez cesarskie cięcie, jak dbać o bliznę?

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!