dieta w laktacji
Noworodek

Dieta w laktacji, czyli co jeść podczas karmienia piersią?

Podczas szczególnego okresu w życiu kobiety jakim jest ciąża, a następnie karmienie piersią, bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie. Matka karmiąc piersią swoje dziecko przekazuje mu to, co najlepsze z pokarmu, który spożywa. Musi być więc bardzo ostrożna i świadomie komponować posiłki. Poniżej przedstawione zostaną główne zasady, jakimi młoda mama powinna się kierować, aby jej dziecko było silne i zdrowe.

Dieta podczas laktacji

Po pierwsze, jeść dużo i różnorodnie, w równych odstępach czasowych. Kobieta podczas laktacji potrzebuje więcej kalorii niż zazwyczaj, nie oznacza to jednak, że powinna się przejadać. Ponadto posiłki powinny być urozmaicone, zawierać dużo witamin i minerałów. Dobrze zbilansowana dieta w laktacji pomoże wrócić do siebie po porodzie oraz pozwoli na uniknięcie niedoborów u niemowlaka.

Po drugie, należy unikać fast foodów, wysoko przetworzonej żywności, słodyczy, ale także alkoholu i nikotyny. Matka karmiąca nie może być też biernym palaczem. Na czas laktacji warto zapomnieć o takich przekąskach jak chipsy czy czy batony, które mogą mieć negatywny wpływ na pokarm matki. Nie powinno się mocno przyprawiać potraw – wszystko z umiarem.

Czego nie jeść karmiąc piersią?

Po trzecie, należy pić dużo niegazowanej wody. Minimum 2 litry dziennie, ponieważ jest to wskazane w procesie laktacji. Z drugiej strony najlepiej powstrzymać się od picia kawy czy mocnych herbat – mogą przeniknąć do pokarmu, a kofeina nie jest wskazana dla niemowlaka.

Po czwarte, należy unikać spożywania mocno wzdymających potraw. Podczas karmienia piersią niewskazane są strączki, kapusta czy cebula. Należy uważać również na mleko krowie, które może nie służyć małemu dziecku.

Co można jeść podczas karmienia piersią? Zdrowa dieta w laktacji

Po piąte, kobieta w laktacji powinna spożywać odpowiednie ilości białka, węglowodanów i tłuszczy. Nie należy zapominać o jakże ważnych – zdrowych tłuszczach nasyconych. Oczywiście warto skupić się, by białka, tłuszcze i węglowodany były dobrego pochodzenia, oraz by zachować wcześniej wspomnianą różnorodność.

Na koniec warto zaznaczyć, że kobieta podczas karmienia piersią nie powinna stosować żadnych diet eliminacyjnych i odchudzających. Należy dać organizmowi czas na dojście do siebie po porodzie.

Przeczytaj również o tym, jak radzić sobie z wysypką u dzieci.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!