mama i córka
Rozwój

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Kiedy dziecko zaczyna mówić? To pytanie nurtuje wielu rodziców, w szczególności tych świeżo upieczonych, którzy dopiero zdobywają doświadczenie w zajmowaniu się dzieckiem i w odmętach płaczu, kolki, problemów z brzuszkiem zastanawiają się co dolega ich dziecku. O ile prościej byłoby, gdyby taki maluszek już umiał mówić i sam powiedział co mu dolega, czyż nie? No właśnie, kiedy dziecko zaczyna mówić samodzielnie? Od jakich słów zaczyna swoją przygodę z mową?

Kiedy dzieci zaczynają mówić?

Pierwsze słowa dziecka to bardzo indywidualna sprawa ale przyjmuje się, że dziecko powinno zacząć mówić około roku do półtorej swojego życia. Jeśli po 18 miesiącu życia dziecko wciąż nie mówi powinniście sięgnąć opinii specjalisty.

Gaworzenie u dzieci

Nieco wcześniej, bo już od czwartego miesiąca życia u dzieci pojawia się tzw. gaworzenie, czyli dźwięki, które naśladują słowa. Są to znane nam wszystkim „agu” „gaga” itp. Dzieci w tym okresie lubią również naśladować dźwięki wydawane przez rodziców dlatego wspólne gaworzenie ze swoim niemowlakiem to wspaniała zabawa dla rodziców i dziecka, do której serdecznie zachęcamy.

Pierwsze zdania dziecko wypowie zaś około 20 miesiąca życia. Nie będą to jednak zdania złożone, a raczej proste zdania w stylu „mama, siku” czy „mama pić”. Lepsze to jednak niż płacz, prawda?

Przeczytaj również: Co powinien zawierać pokoik dziecka?

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!