Rozwój

Metoda Montessori a edukacja dziecka w Warszawie – na czym polega i jak wpłynie na rozwój dziecka?

Istnieje wiele metod edukacyjnych i wychowawczych dzieci, a jedną z nich stanowi Montessori. To filozofia stworzona przez włoską lekarkę Marię Montessori, której celem jest zapewnienie dziecku wszechstronnego rozwoju, dając mu do tego odpowiednie warunki. Na czym polega metoda Montessori i jak wpłynie na rozwój malucha? Odpowiedzi na te pytania, udzielamy w dalszej części artykułu.

Ogólna koncepcja Montessori

Montessori to metoda, polegająca na holistycznym podejściu do edukowania malucha, czyli wspomaganiu jego rozwoju w każdym możliwym obszarze. Dziecko powinno oczywiście korzystać z rozmaitych pomocy naukowych, jednak równie istotne jest wychowanie emocjonalne, społeczne, muzyczne czy sportowe. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że wszelkie działania, których celem jest aktywizowanie malucha, mają szanować jednocześnie jego wolność, pielęgnować w nim poczucie indywidualności, a także dawać prawo wyboru. W praktyce oznacza to, że nie należy zmuszać dziecka do jakichkolwiek działań. Powinno ono samodzielnie decydować, co jest dla niego najbardziej interesujące, a rola opiekuna polega na tym, aby dać mu jak najwięcej możliwości.

Warto zaznaczyć również, że niezwykle istotnym założeniem tej metody, jest nauczenie dziecka wykonywania codziennych czynności, poprzez zabawę. Maluch uczy się odpowiedzialności, np. dzięki wspólnemu sprzątaniu czy gotowaniu z opiekunem. Trzeba jednak mieć na uwadze, aby dostosować okoliczności poszczególnych aktywności, do możliwości dziecka. Więcej na temat metody Montessori można przeczytać tutaj: go-montessori.pl.

Jak metoda Montessori wpływa na rozwój dziecka?

Zarówno w większych, jak i mniejszych miastach w Polsce, swoją działalność prowadzą przedszkola i żłobki Montessori. Warszawa, jako stolica naszego kraju, ma w tej kwestii również wiele do zaoferowania. Zanim jednak rodzice zdecydują się na wybór tego typu placówki dla swojej pociechy, nierzadko zadają sobie pytanie – jak metoda ta wpłynie na rozwój ich dziecka? Otóż jak się okazuje, w niezwykle pozytywny sposób. Maluch edukowany zgodnie z założeniami pedagogiki Marii Montessori, stosowanej m.in. tu: go-montessori.pl, będzie przede wszystkim:

  •     Uczyć się samodzielności i odpowiedzialności,
  •     Rozwijać się w satysfakcjonujących go kierunkach,
  •     Dobrze radzić sobie z emocjami, umieć je rozpoznawać i komunikować.

Dzięki nabyciu takich umiejętności, dziecko zyska przewagę nad swoimi rówieśnikami w późniejszych latach. Łatwiej będzie mu wejść w dorosłość i radzić sobie z trudami życia codziennego.

Jakie przedszkole Montessori w Warszawie wybrać?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, na terenie Warszawy działalność prowadzi wiele placówek, opierających swoją pracę z maluchami, na filozofii Marii Montessori. Jednym z polecanych, tego typu miejsc, które cieszą się dobrymi opiniami, jest przedszkole dwujęzyczne Go Montessori (więcej na ten temat można znaleźć na stronie placówki https://www.go-montessori.pl/dwujezycznosc). Dzieci pozostające pod opieką wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, mają zapewnione wszelkie, niezbędne warunki do wszechstronnego rozwoju, a wszystko to w myśl filozofii Marii Montessori. Z ofertą placówki można zapoznać się na stronie go-montessori.pl (https://www.go-montessori.pl/), do czego serdecznie zachęcamy.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!