Kiedy dziecko zaczyna chodzić
Rozwój

Kiedy dziecko zaczyna chodzić, czyli pierwsze kroki Twoje dziecka

Kiedy dziecko powinno zacząć chodzić?

Rozwój każdego dziecka, począwszy od momentu jego narodzin, aż do do osiągnięcia dojrzałości, przebiega nieco inaczej, dlatego porównywanie go do rówieśników jest zbędne i często krzywdzące dla dzieci. Od cudownej chwili przyjścia na świat, maluszek intensywnie się rozwija, każdego miesiąca zaskakując rodziców nową umiejętnością. Początkowo są to tylko grymasy i lekkie uśmiechy, ruchy maleńkich rączek i nóżek, próba siadania, mówienia, czy też raczej przyjemnego gaworzenia aż w końcu nauka samodzielnego chodzenia. Zwykle po około roku życia dzieci podejmują próby samodzielnego chodzenia.

Przeczytaj również: Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Pierwsze kroki dziecka – oczekiwanie aż zacznie chodzić

Niemal każdy rodzic z niepokojem obserwuje pierwsze próby podejmowania nauki chodzenia przez ich pociechy. Pierwszy samodzielny krok maluszka wywołuje ogromne emocje i radość u rodziców, a jego brak smutek i przygnębienie. Rodzice obserwujący innych rówieśników, którzy swoje pierwsze kroki dawno już postawili, zaczynają martwić się o sprawność fizyczną swojego dziecka i podejrzewać nieprawidłowości w jego rozwoju. To bardzo stresujące dla nich i zupełnie niepotrzebne, bowiem każdy maluch rozwija się w indywidualnym tempie i błędne jest porównywane go do innych dzieci w tym samym wieku.

Kiedy dziecko zacznie chodzić samodzielnie?

Większość dzieci stawia samodzielne kroki około 10-12 miesiąca życia. Jednak zdarzają się i takie, które skończyły roczek, a nie podjęły jeszcze próby samodzielnego chodzenia. I nie jest to żaden powód do zmartwień. Zazwyczaj maluchy z nadmiarem tłuszczyku, pulchne i okrągłe, rozpoczynają proces nauki chodzenia nieco później, aniżeli ich szczupli rówieśnicy. Bardzo często maluszki posiadające nieco więcej tłuszczyku, dłużej raczkują, bo znacznie trudniej jest im podnieść pupę i stanąć samodzielnie na nóżki, tak jak to ma miejsce w przypadku dzieci szczupłych.

Jak pomóc dziecku w nauce chodzenia?

Rodzice wypatrujący pierwszych kroków u ich dzieci, niepotrzebnie stresują siebie i swoje pociechy. Trzeba umożliwić dziecku przejście wszystkich etapów rozwoju, by w końcu osiągnęły ten ostatni najważniejszy, jakim jest pierwszy samodzielny krok. Zupełnie bezzasadne jest zmuszanie malucha do nauki chodzenia, bo w ten sposób można wyrządzić mu wiele krzywdy, gdyż mięśnie dziecka mogą jeszcze nie zostać należycie przygotowane do podjęcia tak ważnego zadania, jakim jest nauka chodzenia.

Przeczytaj również: Jak poprawić laktację?

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!