nauka chodzenia
Dziecko

Jakich zabawek nie kupować dzieciom?

Dzieci uczą się przez zabawę, dlatego rodzice inwestują w mnóstwo zabawek, które przynoszą dużą frajdę najmłodszym oraz wspierają ich rozwój. Okazuje się jednak, że nie wszystkie zabawki dla dzieci znajdujące się na sklepowych półkach są warte uwagi. Jakich zabawek nie powinniśmy kupować maluchom? Sprawdź to!

Niedostosowane do wieku

Podstawowym błędem popełnianym podczas zakupu zabawki jest jej niedostosowanie do wieku malucha. Choć mogłoby się wydawać, że istnieją uniwersalne prezenty, które na pewno spodobają się zarówno 2-latkowi, jak i 10-latkowi, to jednak nie do końca tak jest. Weźmy jako przykład puzzle – po co one małemu dziecku, skoro nie będzie ono w stanie ich ułożyć? Lepiej nie przysparzać rodzicom problemu i zainwestować w coś, co się przyda już teraz. Złym pomysłem może być również kupowanie prezentów, które są jedną wielką niewiadomą dla najmłodszych – np. ciastolina. Trudno wytłumaczyć małemu dziecku, do czego ona służy, oraz że nie powinno jej się jeść.

Zbyt głośne i uciążliwe

Grające zabawki to zmora większości rodziców. Mimo że często świetnie się one prezentują i podobają się maluchom, to jednak ich użytkowanie przez dłuższy czas nie jest niczym dobrym – zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Na rynku dostępnych jest mnóstwo zabawek, które są wręcz za głośne, jak i często nie mają regulowanej głośności. Lepiej unikać takich prezentów i postawić na zabawkę, która przyniesie tyle samo frajdy, a rodzice nie będą uskarżać się na ciągły ból głowy.

Zbierające kurz pluszaki

Wśród uniwersalnych prezentów dla każdego dziecka można wymienić pluszaki, które dostępne są dosłownie wszędzie. Mogą to być zwykłe misie lub zwierzaki, które znakomicie wyglądają, jak i są ciche. Mogłoby się więc wydawać, że to idealny prezent dla dziecka, lecz czy na pewno? Okazuje się jednak, że nie, bowiem najczęściej po prostu leżą one w kącie i się kurzą, zatem są bezużyteczne. Producenci zabawek mają do zaoferowania znacznie ciekawsze zabawki dla dzieci – np. firma Bruder ma w swojej ofercie zabawki imitujące samochody, maszyny rolnicze i budowlane i mnóstwo innych produktów!

Niebezpieczne zabawki

Wybierając zabawkę dla dziecka, koniecznie musimy zadbać o to, aby była bezpieczna. W tym celu trzeba zwrócić uwagę na oznaczenia certyfikatów bezpieczeństwa i jakości. Jeśli ich brakuje, to znak, że nie warto ich kupować. Szczególnie istotne jest również to, że produkt dla dziecka nie powinien mieć żadnych ostrych krawędzi, czy łatwych do połknięcia elementów. Podczas zakupu sprawdźmy także, czy zabawka ma jakieś ruchome mechanizmy, bowiem one również mogą stanowić pewne niebezpieczeństwo.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!