noworodek
Dziecko

3 miesiąc życia dziecka

Trzeci miesiąc życia to dla dziecka początek komunikacji z otoczeniem.

Maluch w 3 miesiącu życia zaczyna rozumieć, co dzieje się dookoła niego – reaguje na znajome twarze i otoczenie. Takie dziecko coraz mniej płacze, zaczyna uśmiechać się na widok rodziców, machać rękami i nogami.

Sprawność w 3 miesiącu

Takie dziecko zaczyna być coraz sprawniejsze fizycznie. W trzecim miesiącu życia można zaobserwować pierwsze próby podporu na łokciach i obracania się na boki. Maluch potrafi – leżąc na plecach – unieść główkę i utrzymać ją nawet kilkadziesiąt sekund. Poza tym dziecko w tym wieku powinno już osiągnąć prawidłową symetrię ciała. Leżąc na plecach, potrafi łączyć otwarte rączki w środkowej linii ciała. Maluch jest coraz bardziej świadomy własnego ciała – koordynuje rączki i główkę.

3 miesiąc życia – waga i wzrost

Jest to pewien okres przełomowy. Trzeci miesiąc życia charakteryzuje się spowolnieniem przyrostu masy ciała. Zmienia się również częstotliwość karmienia piersią – czasem nasila się w porach nocnych. W tym wieku waga powinna utrzymywać się na poziomie 5 – 8 kilogramów. Dziewczynki są z reguły mniejsze.

Rozwój

Dziecko, które kończy trzeci miesiąc życia ma już coraz bardziej wyostrzony wzrok. Potrafi ono wodzić oczami za poruszającą się zabawką – szczególnie, jeśli przedmiot ma wyraźne, jaskrawe barwy.

Decydując się na zabawki wspomagające stymulację dziecka powinniśmy zacząć od trzeciego miesiąca życia. Warto wybierać zabawki o kontrastowych barwach, charakterystycznych kształtach i odmiennej teksturze. Wieszając zabawki nad głową dziecka należy umieszczać je poniżej linii wzroku.

Takie dziecko jest bardzo energiczne, zaczyna bawić się raczkami i nóżkami poznając w ten sposób swoje ciało.

Warto zwrócić uwagę na to, jak reaguje na najbliższe otoczenie i znajome twarze. Maluch taki powinien wodzić wzrokiem za przedmiotami, z reguły żywo reagować na zmieniające się otoczenie i pojawiające się w jego pobliżu osoby.

Warto wprowadzić zabawki stymulujące rozwój dziecka.

Karmienie

W tym okresie rozwoju dziecko nadal ssie pierś mamy. Taki pokarm zapewnia mu niezbędne substancje odżywcze. W celu ewentualnego dokarmiania innymi posiłkami należy skonsultować się ze specjalistą. Wraz z mlekiem mamy otrzymuje też przeciwciała, które są niezbędne w walce z wirusami.

Dobrze odżywione dziecko rośnie bardzo szybko. Wraz z odpowiednią pielęgnacją rozwija się każdego dnia.

Badania w 3 miesiącu życia dziecka

Wizyta u pediatry powinna mieć miejsce co najmniej raz na 1,5 miesiąca. W okolicach 3. miesiąca dziecko powinno przyjąć:

drugą dawkę szczepienia DTP przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi,
drugą przeciwko Hib
oraz pierwszą dawkę szczepienia przeciw polio (chorobie Heinego-Medina).

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!