ciąża
Ciąża

Jak spać w ciąży – pozycje do spania dla ciężarnych

Spanie w ciąży – jak spać będąc ciężarną?

Wiele kobiet w ciąży ma problemy ze snem, co wiąże się m.in. z wciąż rosnącym brzuszkiem. Przyszłym mamom trudno jest znaleźć pozycję do leżenia, która jest dla nich wygodna, a jednocześnie bezpieczna dla dziecka. Oto kilka podpowiedzi, jak spać w ciąży, aby się wyspać.

Spanie na boku

Za bezpieczną pozycję snu uznaje się leżenie na lewym boku. Wówczas zwiększa się ilość krwi oraz składników odżywczych dostarczanych do łożyska oraz samego dziecka. Przyszła mama powinna ugiąć nogi w kolanach, może też wspomóc się poduszką (np. specjalną dla ciężarnych). Spanie na lewym boku jest polecane kobietom, które borykają się z częstymi bólami pleców. Kiedy ciężarna położy się na boku prawym, dochodzi do uciskania m.in. wątroby. Jeśli przyszła mama nie ma prawidłowych wyników badań i stwierdzono komplikacje z ciążą, powinna unikać leżenia na prawym boku. W tej pozycji dochodzi również do uciskania żyły głównej dolnej, co czasami przyczynia się do zaburzeń w odprowadzaniu krwi do serca.

Spanie na plecach

Jak się okazuje, spanie na plecach nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, w szczególności w zaawansowanej ciąży. Z tej pozycji powinno się zrezygnować w drugim trymestrze ciąży (choć swoje przyzwyczajenia warto zacząć zmieniać jak najwcześniej). Wszystko ze względu na to, że podczas spania na plecach do łożyska dostarczana jest mniejsza ilość substancji odżywczych, jest też duże ryzyko niedotlenienia, co objawia się mdłościami i zawrotami głowy.

Zobacz też: co to jest konflikt serologiczny?

Spanie na brzuchu

Uważa się, że dopóki ciążowy brzuszek nie jest duży, spanie na nim jest dozwolone. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby spać w tej pozycji w pierwszym trymestrze, jednak później powinno się ją zmienić. Nawet jeśli pod koniec ciąży brzuszek nie jest bardzo duży, leżenie na nim jest niebezpieczne, poza tym wywołuje to dyskomfort.

Zobacz też: Jakie sporty możesz uprawiać w ciąży?

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!