poród naturalny czy cesarka?
Ciąża

Poród naturalny a cesarskie cięcie: wady i zalety

Praktycznie każda kobieta, która planuje mieć dziecko albo jest już w ciąży zastanawia się nad tym, który rodzaj porodu byłby dla niej lepszy. Wiele matek zarzeka się, że poród siłami natury to jedyna słuszna opcja i stygmatyzuje matki, które rodziły poprzez cesarskie cięcie. Jednak zwolenniczek drugiej opcji jest praktycznie tyle samo, co pierwszej. Zarówno poród naturalny, jak i cesarskie cięcie ma swoje wady i zalety. Warto się z nimi zapoznać. Musimy też pamiętać, że opisane poniżej wady i zalety dotyczą tylko i wyłącznie ciąży donoszonej, w której nie ma wskazań do cesarskiego cięcia!

Poród naturalny

Wady porodu naturalnego: zagrożenia

Głównymi wadami porodu siłami natury są jego powikłania. Przede wszystkim może dojść do sytuacji, w której pęknie krocze, co wiąże się z późniejszym szyciem. Przy szybko postępującym porodzie lub dużym dziecku może pęknąć szyjka macicy, a matka może utracić wiele krwi. Jeśli poród nie postępuje, możliwe będzie wykonanie porodu zabiegowego np. poród kleszczowy. Jest też możliwość urodzenia niekompletnego łożyska, co wiąże się z zabiegiem łyżeczkowania po porodzie. taki poród zaczyna się niespodziewanie i jest bolesny, ponieważ leki znieczulające można podać pacjentce dopiero po jakimś czasie. Może też być niebezpieczny dla noworodka, ponieważ może wystąpić niedotlenienie lub dziecko może zostać zakażone.

Zalety porodu naturalnego: powrót do sprawności po porodzie

Jeśli poród przebiegł prawidłowo, dziecko może zostać przy matce. Kobiety szybciej „wstają” z łóżka i dochodzą do siebie, mają też mniejsze problemy z laktacją. W trakcie porodu bliska osoba może być przy rodzącej. Krótszy jest też okres powrotu do pełnej sprawności fizycznej – ok. 6 tyg i zmniejsza się ryzyko wystąpienia depresji popołogowej. Ucisk głowy i klatki piersiowej dziecka jest korzystny dla jego zdrowia.

Cesarskie cięcie – poród przez „cesarkę”

Wady cesarskiego cięcia – komplikacje przy porodzie

Możliwość powstania zrostów, przecięcie pęcherza, możliwość komplikacji przy kolejnej ciąży, możliwe usunięcie macicy aby ratować życie matki. Mogą wystąpić też śmiertelne krwotoki. Brak możliwości posiadania bliskiej osoby koło siebie podczas porodu. Powrót do pełnej sprawności fizycznej może zająć około rok.

Zalety cesarskiego cięcia – szybkość

Jest to zabieg ratujący życie matki i dziecka, jeśli ciąża nie jest donoszona. Możliwość zaplanowania zabiegu, brak stresu dotyczącego możliwości uszkodzenia krocza, odbytu. Jedyną zaletą dla noworodka jest możliwość uratowania życia dziecku.

Podsumowując, poród siłami natury jest lepszy dla dziecka i występuje mniejsze zagrożenie życia matki, jednak jeśli nie może do niego dojść cesarskie cięcie często ratuje życie.

Przeczytaj również: Czy można pić kawę w ciąży?

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!