medyczne
Zdrowie

Endometrioza – charakterystyka, objawy, leczenie

Endometrioza jest przewlekłą chorobą zapalaną i dotyczy około 10% kobiet. Wśród pacjentek leczonych z powodu niepłodności aż 40-50% stanowią kobiety zmagające się z endometriozą. Na czym polega to schorzenie i jakie możliwości leczenia daje współczesna medycyna?

Co to jest endometrioza?

Gruczolistość błony śluzowej macicy, inaczej endometrioza, polega na występowaniu tkanki endometrialnej macicy w obrębie innych narządów.

Przyczyny występowania endometriozy

Przyczyny endometriozy nie są do końca znane. Przyjmuje się, że za jej wystąpienie odpowiedzialne są czynniki hormonalne, immunologiczne, genetyczne oraz środowiskowe. Rozróżnia się trzy rodzaje endometriozy: jajnikową, otrzewnową i głęboko naciekającą.

Endometrioza objawy

Objawami, które powinny skłonić do wizyty u lekarza są bóle o różnym umiejscowieniu i natężeniu. Najczęściej są to bolesne miesiączki, dolegliwości bólowe towarzyszące współżyciu, oddawaniu moczu oraz kału. Zaistnienie takich sytuacji nie powinno być bagatelizowane, szczególnie przez kobiety w wieku rozrodczym. Endometrioza bowiem prowadzi do obniżenia płodności. Do rzadziej występujących objawów choroby należą: obecność krwi w moczu bądź stolcu, a także zwężenie jelita grubego lub moczowodu. Jak leczyć endometriozę?

Leczenie endometriozy uzależnione jest od zaawansowania choroby oraz stopnia nasilenia dolegliwości jej towarzyszącym. Nie bez znaczenia są także plany kobiety związane z macierzyństwem. Zalecanym postępowaniem jest pobranie wycinków z ognisk endometrialnych i poddanie ich badaniu histopatologicznemu. W przypadku uzyskania potwierdzenia choroby włącza się leczenie hormonalne. W sytuacji, kiedy podawane preparaty hormonalne nie przynoszą oczekiwanych efektów, należy rozważyć leczenie chirurgiczne. Zabiegi operacyjne powinny być jednak poprzedzone szczegółową diagnostyką.

Przeczytaj też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!