Dziecko

Co musi zawierać wyprawka do szpitala dla mamy?

Narodziny dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego rodzica. Na samym początku trzeba się jednak zastanowić nad tym, co konkretnie będzie potrzebne mamie i noworodkowi w szpitalu? Skompletowanie szpitalnej wyprawki wymaga czasu, wiedzy oraz zaangażowania. Jakie produkty powinny się znaleźć w wyprawce i o czym absolutnie nie można zapomnieć?

Wyprawka do szpitala – produkty i akcesoria, od których należy zacząć pakowanie

Wyprawka do szpitala musi być kompletna, dlatego w pierwszej kolejności warto pomyśleć o niezbędnych dokumentach i wynikach badań, które przyszła mama robiła w trakcie ciąży. Jednocześnie nie może w niej zabraknąć następujących produktów:

  • dziecięcych ubranek – lepiej wziąć ich więcej, niż później ma się okazać, że noworodka nie ma w co ubrać. W szpitalu przydadzą się przede wszystkim: body, pajacyki, skarpetki oraz czapeczki,
  • artykuły higieniczne – mowa m.in. o chusteczkach nawilżanych, pieluszkach, jałowych gazikach oraz podkładach higienicznych,
  • ubrań i przyborów dla mamy – absolutnym numerem jeden jest szlafrok, chociaż równie istotne są kapcie, biustonosze do karmienia, bielizna, luźna koszula nocna, skarpetki, ręcznik oraz naturalne kosmetyki do mycia i odświeżenia ciała.

To podstawowa wyprawka do szpitala dla mamy, która chce zadbać o siebie i dziecko. Jej skompletowaniem powinien się zająć przyszły tata (oczywiście z pomocą mamy oraz pozostałych członków rodziny), a torbę warto mieć przyszykowaną już na kilkanaście dni przed planowanym przyjściem na świat dziecka. 

Co zabrać do szpitala dla mamy i noworodka? Co jeszcze jest ważne?

Osoby zastanawiające się nad tym, co zabrać do szpitala dla mamy i noworodka muszą mieć pełną świadomość tego, że skompletowanie pełnej wyprawki wymaga czasu, ale też pieniędzy. Na poszczególnych produktach i akcesoriach nigdy nie powinno się jednak oszczędzać. W końcu chodzi o komfort i zdrowie mamy wraz z noworodkiem. Dużą pomocą mogą być w tym wszystkim porady uzyskiwane od lekarzy, położnych i pielęgniarek. Kluczowym produktem może się okazać m.in. maść na odparzenia, ponieważ należy mieć na uwadze to, że skóra noworodka w pierwszych tygodniach życia jest niezwykle delikatna i narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Na pewno jednak warto dokładnie przeanalizować dostępne otulacze i pieluszki, które przydadzą się przy każdym porodzie i wizycie w szpitalu. To dzięki nim:

  • dziecko będzie mieć zapewnione solidne nakrycie głowy,
  • można bezproblemowo karmić i przewijać dziecko,
  • pierwsze dni życia dziecka są spokojne i pełne uśmiechu – wskazane produkty można wykorzystać również jako śliniaczki lub ściereczki,
  • maluch poczuje się bezpiecznie i będzie otulony w taki sposób, jakby znajdował się w brzuszku mamy.

Oczywiście mama powinna mieć też zapewniony stały dostęp do wody, dlatego też śmiało można pomyśleć o zabraniu ze sobą przynajmniej kilku butelek. Ważną rolę pełnią natomiast kokony, rożki i nosidełka, w których maluszek może swobodnie wypoczywać, spać, a na samym końcu zostanie w nich bezpiecznie przetransportowany do swojego nowego domu. Istotne jest to, aby zdecydować się na produkty z antyalergicznym wypełnieniem oraz stworzone z najwyższej jakości materiałów (oddychających). 

Materiał partnera

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!