Wybór smoczka jest niezwykle ważny. Tutaj istotne znaczenie ma nie tylko rodzaj materiału, ale też kształt. Na pewno świetnym wyborem jest smoczek anatomiczny. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej.
Spis treści:
Smoczek anatomiczny – czym jest?
Smoczek anatomiczny to inaczej smoczek ortodontyczny. Zapewne słyszeliście, że dzieci, które zbyt długo korzystają ze smoczków często mają problemy z wadą zgryzu. Ich szczęka cofa się, a zęby nie wyrastają prawidłowo. Na szczęście wybierając elastyczny smoczek anatomiczny nie trzeba obawiać się tego problemu. Smoczki anatomiczne mają bardzo charakterystyczny kształt. Budową przypominają sutek. Są więc nieco wypukłe na górze, natomiast płaskie i szerokie od spodu. Nie są to więc smoczki, które same pracują i utrzymują się w ustach malucha. Dziecko musi współpracować, a więc ssać oraz zasysać smoczek.
Zalety smoczków anatomicznych
Smoczki anatomiczne są uważane za bezpieczne. Jednocześnie mają działanie uspokajające. Dzięki ich użyciu dziecko może uniknąć wady zgryzu czy wady wymowy w przyszłości. Jego żuchwa, język są ustawione prawidłowo podczas ssania. Smoczki anatomiczne to nie tylko modele do uspokajania, ale i do karmienia. Wystarczy dopasować odpowiedni zestaw smoczka i butelki. Smoczki anatomiczne do karmienia są antykolkowe, co oznacza, że podczas ssania dziecko nie zasysa powietrza. Dzięki temu można zniwelować bolesne kolki. Smoczki anatomiczne do karmienia mogą mieć różny przepływ i należy go dopasować do stopnia rozwoju dziecka. Można wybrać smoczki odpowiednie od 0 do 6 miesiąca życia dziecka, ale i takie od 6 do 18 miesiąca. Do wyboru są smoczki o wolnym przepływie odpowiednie dla najmniejszych dzieci, jak i te o średnim czy szybkim przepływie – dla starszych dzieci. Smoczki anatomiczne do uspokajania łatwiej jest odstawić niż klasyczne smoczki, co stanowi kolejną zaletę.
Jaki smoczek anatomiczny wybrać dla dziecka?
Jest wiele rodzajów smoczków anatomicznych. Jeśli dziecko nie ma problemów z osłabionym odruchem mięśniowym, to można wybrać twardsze smoczki kauczukowe. Gdy z kolei taki problem występuje, sprawdzą się smoczki lateksowe. Dzięki doborze odpowiedniego smoczka można dbać o prawidłowy rozwój dziecka od pierwszych dni życia.