matka-z-dzieckiem
Dziecko

7 miesiąc życia dziecka

Niemowlę w wieku 7 miesięcy intensywnie się rozwija. Coraz więcej rozumie i zdobywa coraz więcej nowych umiejętności. Oczywiście należy pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się indywidualnie, takie umiejętności jak siedzenie, wstawanie czy raczkowanie zależą od wielu czynników.

Przebieranie to wyzwanie – rozwój ruchowy

7-miesięczne niemowlę ma już opanowane przekręcanie z plecków na brzuszek. Zmiana pieluszki w tym czasie może stanowić nie lada wyzwanie. W tym czasie dziecko może też zaczynać siadać. Jeśli dziecko nie siada samo, nie sadzajmy go, nie obkładajmy poduszkami. Jeśli będzie na to gotowe, usiądzie samo. Sadzanie dziecka niekorzystnie wpływa na jego kręgosłup. Niektóre maluchy zaczynają w wieku 7 miesięcy pełzać, przymierzają się też do raczkowania. Jeśli trafi nam się wyjątkowo ruchliwy raczkujący egzemplarz, możemy zaobserwować regres snu. Wszystkie nowe umiejętności bardzo wpływają na sen, nawet u dzieci, które do tej pory rzadko budziły się w nocy. Warto pamiętać, że to normalny etap.

Emocje u 7 miesięcznego dziecka

W związku z coraz częstszym przemieszczaniem się, dziecko odkrywa, że nie jest już tożsame ze swoją mamą. Pojawia się lęk separacyjny. Dziecko z jednej strony chce „uciekać” od mamy, a z drugiej boi się stracić ją z oczu. Zaczyna się też bać obcych osób.

Siedmiomiesięczne niemowlaki mogą też intensywnie ząbkować. Jeśli jednak wciąż nie pojawiły się pierwsze zęby, nie należy się martwić, jest jeszcze na to czas. Podczas ząbkowania można ulżyć maluchowi gryzakami schłodzonymi w lodówce lub np. chłodnym kawałkiem jabłka/gruszki.

Rozszerzanie diety

Jeśli chodzi o rozszerzanie diety, maluch w wieku 7 miesięcy próbuje coraz większej ilości stałych pokarmów. Obecnie nie ma już wytycznych co po kolei podawać, należy jedynie obserwować dziecko pod kątem alergii na dane produkty. Do roku nie należy podawać m.in. cukru, soli, miodu i grzybów. 7-miesięczny maluch, jeśli już stabilnie siedzi, może dostawać jedzenie w kawałkach, warto jednak wcześniej przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy.

W 7. miesiącu wykonuje się również szczepienie przeciw WZW typu B (jest to trzecia dawka).

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!