dziecko z mamą
Dziecko

Raczkowanie dziecka – kiedy dzieci zaczynają raczkować?

Kiedy noworodek przyjdzie na świat wszystko dzieje się tak szybko, że nawet nie jesteśmy w stanie tego pojąć. Pierwsze kolkowanie, pierwsze ząbki, pierwsze kroki dziecka to wszystko, z perspektywy lat wydaje się następować jakby w jednym czasie. Jednym z ważnych etapów rozwoju dziecka jest raczkowanie, które jest wstępem do chodzenia i powodem do dumy dla rodziców obserwujących jak ich pociecha rośnie. Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Raczkowanie dzieci – kiedy się zaczyna?

Odpowiedź na to pytanie jest trudne ponieważ każde dziecko jest indywidualne i rozwija się w innym tempie. Jednak dla uśrednienia można przyjąć, że dziecko zaczyna raczkować pomiędzy 8 a 11 miesiącem życia.

Chwile wcześniej dziecko bawi się chętnie na brzuszku, robi tzw. pół pompki, czyli podnosi się na rączkach, a następnie pełza po łóżku, podłodze czy specjalnej macie dla dzieci. Jeśli dziecko już od dłuższego czasu pełza, możesz spokojnie spodziewać się, że lada dzień zacznie raczkować. A stąd już tylko moment do pierwszego kroku Twojego dziecka.

Wpływ raczkowania na rozwój dziecka

Raczkowanie jest jednym z najważniejszych etapów rozwoju niemowląt. Etap temu poprzedzony jest fazą pełzania. Nie ma sztywnej reguły, kiedy dziecko powinno zacząć raczkować. Zwykle etap raczkowania występuje między 8 a 11 miesiącem życia. Niektóre niemowlęta omijają jednak ten etap, w zamian za to turlają się i pełzają.

Raczkowanie a rozwój intelektualny

Etap raczkowania jest niezwykle ważny ponieważ ma wpływ nie tylko na rozwój fizyczny niemowlaka, ale również rozwój intelektualny. Ruch naprzemienny jaki ma miejsce w trakcie czworakowania, według specjalistów ma duży wpływ na rozwój mózgu, gdyż komunikuje ze sobą dwie półkule mózgowe. Przyczynia się to do powstania wielu połączeń nerwowych. Dzięki temu w przyszłości dziecku łatwiej będzie przychodzić nauka mowy, a w późniejszym wieku czytania i pisania.

Od raczkowania do chodzenia

Niemowlak poprzez raczkowanie przygotowuje się do chodzenia. Dzięki raczkowaniu dziecko uczy się utrzymywania równowagi ciała i koordynacji ruchowej. Maluch wzmacnia przy tym mięśnie i gibkość kręgosłupa. W ten sposób dziecko przygotowuje swój organizm do chodzenia. Dzięki raczkowaniu dziecko nabywa również umiejętność orientacji w przestrzeni. Rozbudza też ciekawość świata i chęć jego odkrywania. Jednak to doskonały wstęp przed chodem. Jeżeli dziecko omija etap raczkowania, warto je zachęcać do zabaw na czworaka, nawet kiedy już chodzi.

Każde dziecko rozwija się inaczej i w swoim tempie. Nie warto skracać etapu raczkowania, wręcz przeciwnie warto je do niego zachęcać. Jak najdłużej bawić się z dzieckiem na podłodze. Wspólne zabawy na dywanie w otoczeniu ulubionych zabawek będą stymulowały niemowlę do raczkowania. Nie można zapomnieć o zapewnieniu bezpieczeństwa raczkującemu dziecku. Zabezpieczenie mieszkania i usunięcie niebezpiecznych przedmiotów jest niezbędne przy szybko poruszającym się niemowlaku.

Zobacz też: Jak leczyć migrenę?

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!