dziecko
Dziecko

2 miesiąc życia dziecka

Co potrafi 2 miesięczne dziecko?

2 miesięczne dziecko w tym wieku coraz częściej zaczyna prostować swoje paluszki oraz nóżki, które jak dotąd najczęściej były zgięte. Kładąc niemowlaka na brzuszek, powinien on ćwiczyć unoszenie główki i przytrzymanie jej przez chwilę w tej pozycji. Ponadto, 2 miesięczne dziecko zaczyna komunikować się i wydawać z siebie gardłowe dźwięki. Natomiast, kiedy usłyszy jakiś dźwięk to odwraca w jego kierunku główkę. Pod koniec tego okresu, maluch stara się utrzymać w rączkach przez chwilę niewielką grzechotkę lub gryzak.

Jak rozwija się 2 miesięczne dziecko?

W 2 miesiącu życia, niemowlę zaczyna robić coraz większe postępy. Przykładowo będąc na brzuszku, stara się ono podtrzymywać na rączkach – samemu. Oczywiście dorosły wciąż musi podtrzymywać mu główkę, kiedy dziecko trzyma w pionowej pozycji. W trakcie tego okresu, poprawia się niemowlakowi wzrok, a odstępy pomiędzy drzemkami znacznie wydłużają się i z czasem rośnie apetyt. Maluch jest już coraz bardziej ciekawe otaczającego go świata i powoli zaczyna reagować mimiką również na różne słowa albo gesty.
Co powinno zaniepokoić u 2 miesięcznego dziecka?

U tak małego dziecka może zaniepokoić słabość odruchu ssania. To naturalny proces wśród niemowlaków. Ponadto maluch jest w tym czasie w pozycji zwiniętej, zatem nadmierna jego postawa także powinna zaniepokoić rodziców. Dodatkowo, w tym czasie zaleca się, aby zwrócić uwagę czy dziecko sobie gaworzy albo bawi swoimi rączkami jak również nóżkami. Ważnym elementem do obaw jest także brak podnoszenia główki, kiedy pociecha znajduje się na brzuchu. Wtedy istotna jest też asymetria, aby dziecko nie odwracało się tylko w jedną i tę samą stronę.

Badania i zabawy z 2 miesięcznym dzieckiem

2 miesięczne dziecko podczas wizyty u pediatry powinno zostać zaszczepione przeciw:

  • krztuścowi i tężcowi (DTP) oraz błonicy,
  • Hib,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW B).

Wcześniej niemowlak musi być zważony i osłuchany przez pediatrę.

W 2 miesiącu życia można dziecko kłaść na brzuszku, aby ćwiczyło samodzielne podnoszenie główki. Można wtedy pokazywać mu różne książeczki kontrastowe dostępne na rynku. Kiedy dziecko więcej widzi, tym bardziej jest ciekawsze świata. W związku z tym, można pokazywać mu różne przedmioty i mówić jak się one nazywają albo odgrywać różne miny.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!