łóżeczko
Dziecko

Czy ochraniacza do łóżeczka jest potrzebny?

Kompletując wyprawkę dla pierwszego dziecka, rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, co jest im i ich potomkowi naprawdę potrzebne. O ile ubrania zawsze będzie się kupować, o tyle warto głębiej zastanowić się nad elementami pokoju dziecięcego. Łóżeczko – oczywiście, ale czy ochraniacz do łóżeczka faktycznie nam się przyda?

Ochraniacz do łóżeczka – bezpieczeństwo malucha

Nie ulega wątpliwości, że rodzicom powinno zależeć przede wszystkim na bezpieczeństwie dziecka, a nie na wyglądzie jego otoczenia. Umówmy się – pokoik dziecięcy i dom pełen oczekiwania na nowego członka rodziny tylko na początku wygląda idealnie. Zaraz po pojawieniu się dziecka w progu rozpoczyna się nowy rozdział życia wszystkich, w którym niekoniecznie jest czas na regularne sprzątanie. O ile jednak bałagan i wygląd domu nie jest rzeczą najistotniejszą, o tyle już bezpieczeństwo dziecka jak najbardziej.

Dużo mówi się o śmierci łóżeczkowej, która nie zawsze jest zależna od zachowania rodziców. Są to często informacje, które paraliżują strachem, powodując w rodzicach chęć niezwykle zaciekłej zapobiegliwości. Jedną z rzeczy, która według wielu artykułów mogłaby spowodować śmierć łóżeczkową, jest właśnie ochraniacz do łóżeczka. Jednak czy te informacje są prawdziwe? Ochraniacze do łóżeczka mają bardzo prostą funkcję: mają osłonić główkę dziecka przed uderzeniem o twarde szczebelki ścianek i uniemożliwić wplątanie się między nie rączek albo nóżek. W jaki sposób mógłby on zaszkodzić? Zdania i opinie na ten temat są podzielone, ale warto wiedzieć, że przeciwnicy tego typu miękkich ochraniaczy do łóżeczka za argument podają możliwość uduszenia się dziecka w momencie zetknięcia się jego twarzy z powierzchnią ochraniacza. Zwolennicy ochraniaczy biorą poprawkę na nikłą mobilność dzieci w łóżeczku w pierwszych tygodniach życia i zdają się ubawieni tak drastyczną możliwością działania ich zdaniem świetnej ochrony przed fizycznymi obrażeniami malucha.

Ochraniacz do łóżeczka – czy zawsze jest potrzebny?

Jeżeli rodzice zdecydują się na zakup łóżeczka drewnianego o tradycyjnych ściankach ze szczebelków, to ochraniacz do łóżeczka jest zwykle albo w komplecie, albo rodzice zakupują go już z automatu – bo tak robi większość. Jeżeli jednak decydujemy się na łóżeczko turystyczne albo wersję łóżeczka w postaci dostawki do naszego łóżka to taki ochraniacz zwyczajnie nie będzie potrzebny, ponieważ ścianki łóżeczek turystycznych są najczęściej wykonane z miękkiej siateczki. W takim wypadku nie byłoby nawet jak przymocować takiego akcesorium.

W Skandynawii istnieje ciekawy zwyczaj, który zapewnia kobiety o maksymalnej ochronie dziecka przed śmiercią łóżeczkową. Za określoną z góry kwotę można zakupić sobie zestaw dla dziecka, który będzie mu potrzebny na okres nawet kilku miesięcy. Jest to pudełko wielkości kołyski, w którym znajdują się naprawdę wszystkie potrzebne akcesoria, które mogłyby się przydać dziecku w tym pierwszym okresie życia. Dlaczego pudełko jest takiej, a nie innej wielkości? Ponieważ jest to jednocześnie pierwsze łóżeczko dziecka. To nie żart. Dzięki wysokim ściankom oraz świetnemu materacowi umieszczonym na dnie pudełka i wielkości pozwalającej maluchowi na swobodny sen możemy być pewni, że naszemu dziecku nie stanie się podczas snu nic złego.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!