Rozwój

Zdrowe żywienie w szkole: Klucz do sukcesu i zdrowego rozwoju

Obecnie coraz częściej we wszystkich dostępnych mediach mówi się wiele o tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jak mówi stare porzekadło, w zdrowym ciele, zdrowy duch. Jak w każdej mądrości ludowej, jest w nim wiele prawdy. Troska o zdrowie powinna towarzyszyć człowiekowi już od najmłodszych lat. Dlaczego więc nie miałaby być ona promowana w szkołach?

Dlaczego zdrowe żywienie w szkole jest dobrym pomysłem?

Zdrowe żywienie w szkole jest doskonałym sposobem na uczenie dzieci w wieku szkolnym prawidłowych nawyków. Jak wiadomo, placówki szkolne mają za zadanie nie tylko przekazywać wiedzę, ale także pełnią one dużą rolę wychowawczą. Powinni więc skupić się na przekazywaniu najmłodszym  dobrych wartości, które w dorosłym życiu będą przez nie traktowane jak rutyna. Wśród nich należy wymienić szacunek do innych osób, empatię czy też chęć niesienia pomocy słabszym. Oprócz tego istotną rolę pełni też zdrowy rozwój dziecka. Zdrowe żywienie w szkole jest więc sposobem na wpojenie najmłodszym pewnych reguł, które wykonywane regularnie, procentują w przyszłości. 

Jakie są różnice w podejściu do żywienia najmłodszych w szkołach publicznych i prywatnych?

Oczywiście świadomość społeczna dotycząca zdrowego odżywiania najmłodszych jest coraz większa, jednak w placówkach prowadzonych przez samorządy wciąż jeszcze posiłki nie są podawane regularnie i nie są one dostosowane do potrzeb indywidualnych dzieci. W szkołach prywatnych z kolei istnieje możliwość dobrania jadłospisu nie tylko zgodnie z zapotrzebowaniem dzieci w danym wieku, ale również wyszczególnienie wszelkich alergii pokarmowych, z jakimi zmagają się nasze pociechy. Takie indywidualne menu znajdziesz na przykład w placówce Gaudeamus https://szkola-gaudeamus.pl, która jest jedną z najnowocześniejszych szkół podstawowych w całej Warszawie. Ta szkoła prywatna przykłada dużą wagę do wpajania wzorców, które przyczyniają się do zdrowego rozwoju dziecka. Pełną ofertę tej instytucji znajdą Państwo na stronie internetowej https://szkola-gaudeamus.pl 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że dziecko będzie mieć zapewniony właściwy rozwój?

W przypadku wyboru szkoły podstawowej, czyli pierwszego kroku, który stoi na drodze do dorosłego życia każdego młodego człowieka, jest ważne wiele elementów. Przede wszystkim dużą zaletą jest sposób podejścia do najmłodszych oraz możliwość realizacji ich pasji w dobry sposób. Jak jednak określić mocne i słabe strony dziecka? Z pomocą przychodzi ocenianie kształtujące, czyli określanie profili, zgodnie z którymi nasza pociecha łatwiej chłonie wiedzę w przystępny dla niej sposób. Ocenianie kształtujące odbywa się przy pomocy sprawdzonych i specjalnie przygotowanych testów, po których wykonaniu możemy dowiedzieć się, jaki rodzaj nauki będzie odpowiedni dla naszych dzieci, a co za tym idzie, przyniesie najlepsze rezultaty. Jeżeli od najmłodszych lat będziemy wiedzieć, w jaki sposób pomóc naszym pociechom w procesie nauki, zyskamy wiele czasu oraz energii. 

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!