matka-z-dzieckiem
Dziecko

6 miesiąc życia dziecka

Niemowlę w szóstym miesiącu życia coraz bardziej zaczyna eksplorować świat. To bardzo intensywny okres poznawczy, dlatego dziecko stara się dotykać napotkanych przedmiotów, zapamiętywać ich kształty i strukturę. Aby więc zadbać o bezpieczeństwo niemowlaka podczas zabaw, warto poznać szczegóły, dotyczące rozwoju i życia na tym etapie.

6 miesiąc życia – co potrafi dziecko?

  • Utrzymać pozycję siedzącą – Półroczne niemowlę zazwyczaj potrafi siedzieć posadzone przez osobę dorosłą. Przeważnie nie jest jeszcze w stanie zbyt długo utrzymać takiej pozycji, dlatego dość szybko zmienia ją na bardziej komfortową.
  • Przemieszczać się – Nie jest to jeszcze pełne raczkowanie, dziecko najczęściej turla się, obraca z pleców na brzuszek, pełza. Przedmioty jakie napotyka na swojej drodze, często bierze w dłonie i wkłada do buzi. Dlatego ważne jest, aby w jego otoczeniu nie znajdowały się rzeczy ostre czy metalowe, które dziecko mogłoby połknąć.
  • Rozpoznawać fakturę przedmiotów – Dziecko stopniowo zaczyna odróżniać kształt, strukturę i wielkość przedmiotów, potrafi przekładać je z ręki do ręki, bawić się nimi.
  • Wypowiadać niektóre sylaby –  Najczęściej są to proste sylaby typu: ma, ba, ga, ła. Dziecko w ten sposób próbuje artykułować dźwięki i kształtuje swoje umiejętności komunikacyjne.

6 miesiąc życia dziecka – co powinno zaniepokoić?

  • Brak chwytania przedmiotów – Półroczne dziecko powinno chwytać przedmioty i przekładać je z jednej ręki do drugiej. Również trzymanie i łapanie tylko jedną dłonią jest sygnałem ostrzegawczym – może to świadczyć o asymetrii.
  • Brak gaworzenia – Brak wypowiadania sylab może świadczyć o wadzie rozwojowej słuchu dziecka.

Rozwój dziecka w 6 miesiącu życia

Półroczne dziecko potrafi przemieszczać się z jednego miejsca do drugiego, choć nie umie jeszcze poprawnie ocenić odległości. Zazwyczaj też, w tym okresie rozpoczyna się ząbkowanie u niemowlaków, ale nie jest to regułą. Zaczyna rozpoznawać znajome i obce głosy. Również dieta malucha ulega zmianie. Należy więc urozmaicić jego jadłospis o nowe, delikatne pokarmy. Warto także zachęcać dziecko do siedzenia, pełzania oraz dawać mu do zabawy przedmioty o różnym kształcie, aby rozwijało swoje umiejętności poznawcze. Również na przełomie 6 i 7 miesiąca, dziecko poddaje się szczepieniom przeciw WZW typu B i poliomyelitis.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!