Dziecko

Czy do łóżeczka turystycznego potrzebny jest materac?

Nieocenione w podróży, podczas odwiedzin u rodziny i znajomych – łóżeczko turystyczne oferuje komfortowe, bezpieczne i czyste miejsce do spania niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. To także bezpieczna przestrzeń do zabawy podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu. Z zalet tego akcesorium mogą korzystać dzieci od urodzenia do osiągnięcia 2., a nawet 3. roku życia.

Wybierając łóżeczko turystyczne możemy się zdecydować na wybór zestawu lub zakup samej konstrukcji, w wielu przypadkach bez materaca. To rodzi podstawowe pytanie, czy łóżeczko turystyczne powinno być użytkowane z materacem?

Materac do łóżeczka turystycznego

Łóżeczko turystyczne nie różni się pod tym względem od klasycznego łóżeczka dziecięcego – ono również potrzebuje materaca. Czasami znajduje się on w zestawie ze stelażem łóżeczka, często nie. Wynika to przede wszystkim z dużej różnorodności materacy dostępnych na rynku oraz zróżnicowanych potrzeby i oczekiwań rodziców. Świadomi odmiennych oczekiwań rodziców, producenci łóżeczek turystycznych zaczęli traktować swoje produkty w takich samych kategoriach, jak producenci normalnych łóżek. W praktyce oznacza to konieczność zakupu materaca i doposażenia wybranego łóżeczka przed rozpoczęciem jego użytkowania.

Czy w łóżeczku turystycznym zawsze musi być materac?

Są sytuacje, w których łóżeczka turystyczne mogą być użytkowane bez materaca. To przede wszystkim czas, kiedy są one wykorzystywane do zabawy. W trosce o higienę snu Malucha rodzice często decydują się na usunięcie materaca z łóżeczka przed włożeniem do środka zabawek lub użytkowaniem łóżeczka na świeżym powietrzu. Decydując się na taki krok, warto zwrócić uwagę na konstrukcję łóżeczka i stabilność dna. Jeśli tkanina rozpięta na stelażu przejawia tendencję do uginania się, wyjęcie materaca może powodować dyskomfort. Można go wówczas zastąpić  łatwym do utrzymania w czystości materacem dziennym. Ciekawym wyborem są materaca składane. Oferują optymalny komfort,  jednocześnie zapewniając dużą mobilność. Po złożeniu zajmują niewiele miejsca i mogą być łatwo transportowane.

Na co zwrócić uwagę wybierając materac do łóżeczka turystycznego?

Decydując się na zakup zestawu z materacem w pierwszej kolejności należy sprawdzić jego skład. Materace słabej jakości mogą powodować pocenie się Malucha podczas snu, sprzyjać gromadzeniu się w porach materiału kurzu, roztoczy i innych alergenów lub zwyczajnie uczulać i powodować podrażnienia na delikatnej skórze dziecka. Jeśli zdecydujemy się na zakup zestawu z materacem składanym z pewnością warto zadbać o jego odpowiednią miękkość. W tym celu dno łóżeczka możemy dodatkowo wyściełać miękkim kocem.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!