dziecko z mamą
Dziecko

Żłobek dla dziecka – jak wybrać i na co zwracać uwagę?

Żłobek dla dziecka

Wybór konkretnego żłobka dla swojego dziecka to poważna decyzja, ponieważ to właśnie od niej zależy w jakie miejsce oddamy pod opiekę malucha. Szukając żłobka najlepiej przejść się po kilku placówkach, aby móc poznać panujące w nich warunki, porozmawiać przez chwilę z dyrektorem lub jeśli się uda z opiekunami dzieci. Osoby, które spotkamy w żłobku powinny być cierpliwe, życzliwe i kontaktowe – tylko wtedy będziemy mieć pewność, że oddajemy malucha w dobre ręce.

Jak wybrać żłobek?

Decyzja wyboru żłobka powinna być przemyślana i nie może być podjęta pod wpływem impulsu. Podczas pierwszej wizyty w danej placówce ”badając teren” warto zwrócić uwagę na zachowanie opiekunek czy opiekunów w stosunku do dzieci, podpytać o sposób karmienia, sposoby spędzania czasu z dziećmi i zapytać o ilość osób zajmujących się maluchami. Należy zaznajomić się również z procedurami panującymi w danym żłobku, szczególnie zwracając uwagę na procedury adaptacyjne, czyli np. zasady regulujące to, czy dziecko może przyjść na parę godzin do żłobka w towarzystwie rodzica, aby poczuć się pewniej w nowym środowisku. Właśnie od procedur adaptacyjnych będzie zależało to, jak dziecko będzie się czuło w nowym miejscu. Tylko po solidnym porównaniu różnych placówek pod względem wcześniej opisanych kryteriów warto się decydować na wybór konkretnego miejsca. Należy pamiętać, że jeśli maluch będzie dobrze czuł się w nowym miejscu to także rodzice będą zadowoleni, a przede wszystkim – spokojniejsi.

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!