zmiany w organizmie w ciąży
Ciąża

33 tydzień ciąży – charakterystyka ciała kobiety i dziecka

33 ciąży – jak zmienia się kobieta i dziecka? Waga dziecka

33 tydzień ciąży to moment w którym dziecko nadal intensywnie przybiera na wadze osiągając wagę ok. 2 kilogramów. Jeśli chodzi o wzrost to następuje jego stabilizowanie, w tym momencie wysokość dziecka jest już niemal całkowicie ukształtowana, w momencie porodu będzie ono jedynie odrobinę większe. Organy dziecka są na tyle rozwinięte, że możliwe staje się przetrwanie dziecka poza macicą matki.

Zobacz też: Czy latanie w ciąży samolotem jest bezpieczne?

Etap kształtowania się płuc wchodzi w decydujący moment. Dziecko ustawia się w pozycji embrionalnej. Pomimo dobrze rozwiniętych organów poród w tym momencie ciąży uznawany jest za przedwczesny i niosący ze sobą wiele zagrożeń. W 33 tygodniu ciąży następuje przyrost tkanki tłuszczowej dziecka, a jego ciało zaokrągla się. Szybko rozwija się także mózg, głownie część odpowiedzialna za przetwarzanie wrażeń wizualnych i zmysłowych. Poza czaszką kości dziecka są już skostniałe i twarde.

33 tydzień ciąży – powiększanie się macicy i bóle pleców

33 tydzień ciąży to czas w którym macica powiększa się i sięga coraz wyżej. Dziecko jest już duże, największa jest również ilość płynu owodniowego. Powiększająca się macica może powodować takie dolegliwości jak zgaga, niestrawność, obrzęki nóg, bóle pleców czy bezsenność. Coraz częściej zaczną pojawiać się skurcze, na tym etapie mogę już być bolesne i powtarzać się regularnie. Mogą one prowadzić do fałszywych alarmów porodowych. Ruchy dziecka staną się wyraźnie odczuwalne, jednak nieco mniej niż kilka tygodni wcześniej.

Przeczytaj również:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!