samochod
Dziecko

Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Niewłaściwe przewożenie małych pasażerów jest ogromnym zagrożeniem dla ich zdrowia i życia. 150 zł i 6 punktów karnych – na takie kary są narażeni rodzice i opiekunowie przewożący dzieci w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu.

Kiedy dziecko może podróżować autem bez fotelika? 

Przepisy prawa drogowego brzmią jednoznacznie, kryterium stanowi nie wiek pociechy, a jej wzrost. Bez fotelika mogą być przewożone dzieci powyżej 150 cm wzrostu. Ustawodawca określa trzy sytuacje wyjątkowe, także zwalniające opiekunów z posiadania urządzenia podtrzymującego w pojeździe:

1) Stan zdrowia dziecka nie pozwala na korzystanie z fotelika. Rodzic zobowiązany jest do posiadania w trakcie kontroli zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przeciwwskazania do stosowania takiego rodzaju urządzeń.

2) W pojeździe nie ma możliwości montażu trzech fotelików na tylnym siedzeniu, a przewozimy trójkę małych pasażerów. Jedno z dzieci może wtedy przemieszczać się bez fotelika przy założeniu, że ma powyżej 3 lat i zostanie przypięte pasami bezpieczeństwa

3) Waga dziecka uniemożliwia zakup odpowiedniego fotelika bądź podstawki. Aby rodzic w takiej sytuacji uniknął mandatu dziecko musi mieć więcej niż 135 cm wzrostu, zostać zapięte pasami bezpieczeństwa i odbywać podróż na tylnym siedzeniu.

Przejazd dzieci pojazdami specjalnymi 

Mali pasażerowie bez fotelika mogą podróżować:

– taksówkami

– radiowozami Policji, Straży miejskiej

– karetkami bądź innymi pojazdami transportu medycznego

Zobacz też:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!