baby
Dziecko

Pufa dla niemowlaka – jak wybrać odpowiedni model?

Urządzanie pokoju dziecięcego to ogromne wyzwanie dla rodziców. Stworzenie przestrzeni, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale także podzielona na odpowiednie strefy i pięknie zaaranżowana, wymaga sporo wysiłku i pracy. Często nie może się obejść bez pomocy specjalisty, jakim jest niewątpliwie projektant wnętrz. Można również samemu stworzyć pokój, który będzie oazą dla dziecka.

Czego nie może w niej zabraknąć? Oprócz standardowych mebli, jak łóżko, krzesełko i biurko, z pewnością powinno znaleźć się jeszcze miejsca na pufę dla niemowlaka. Jak ją wybrać? Jakie są rodzaje? I do czego służy pufa dla niemowlaka?

(Pufy dla niemowląt – https://misioohandmade.pl/pufy/)

Co to jest pufa dla niemowlaka?

Tradycyjne pufy to meble niskie i miękkie przypominające bryły, które zostały obite skórą lub przyjemnym w dotyku materiałem. Zazwyczaj mają one postać sześcianu, walca lub prostopadłościanu i często znajdują się na malutkich kółkach ułatwiających im przesuwanie. Niektóre modele są dodatkowo otwierane, dzięki czemu mogą służyć jako organizer na zabawki dziecięce lub inne mniej przydatne gadżety.

W przypadku dzieci największą popularnością cieszą się pufy worki, które mają postać wielkiej dmuchanej poduchy. Dzięki wypełnieniu powietrzem można ją dowolnie formować, a sama często dopasowuje się do kształtu ludzkiego ciała.

Obicia puf to zwykle miękki i przyjemny w dotyku materiał, ale może to być również ekoskóra, len, bawełna, filc lub plusz. Na rynku można znaleźć pufy wiklinowe, rattanowe i drewniane, jednak te modele przeznaczone są dla nieco starszych dzieci.

Do czego służy pufa?

Wydawać by się mogło, że ten mały i niepozorny mebel nie ma zbyt wielu zastosowań, jednak jest to tylko złudne myślenie. Pufy dla niemowlaków pozwalają świetnie zaaranżować wnętrze, sprawiając, że staje się ono znacznie bardziej praktyczne i kolorowe. Mają one również niską wagę, co w przypadku dzieci jest bardzo istotne. Większość z nich, gdy dorośnie, z pewnością będzie chciało je przestawiać z miejsca na miejsce.

Pufy, które mają otwieraną górę, a więc podnoszone siedzisko, są bardzo dobrym rozwiązaniem do mniejszych pomieszczeń. Mogą one bowiem służyć, jako dodatkowe miejsce do przechowywania zabawek dziecięcych. Ponadto modele, których górna część jest stabilniejsza i twardsza mogą posłużyć jako stolik pod tacę z przekąskami. Możliwości zastosowania pufy dla niemowlaka jest bardzo dużo i wiele zależy od tego, jaki rodzaj zostanie wybrany. Do wyboru są tradycyjne meble, a także siedziska z oparciem, wypełnione granulatem worki, czy też rozkładane pufy, które mogą służyć w nocy jako łóżko do spania.

Na co zwrócić uwagę wybierając pufę dla niemowlaka?

Wybierając pufę dla niemowlaka, należy zastanowić się, jaką funkcje będzie miał mebel pełnić. Wyznacznikiem jest także wielkość pomieszczenia, aranżacja wnętrza i upodobania dziecka. Najważniejsze jest to, aby spełniała ona wszystkie wymagania użytkownika, w tym przypadku pociechy rodziców. W zależności od tego, czy będzie to miała być tylko podpórka pod nogi, czy też rozkładana jedynka lub relaksujące siedzisko, wybierać powinno się model taki, aby pasował dziecku.

Nie bez znaczenia jest także kształt i rozmiar. Tutaj wyznacznikiem będzie tempo rozwoju malucha. Im będzie on szybciej rósł, tym większy mebel będzie trzeba kupić. Warto więc wybierać modele, które są nieco dłuższe i szersze, aby na dłużej starczyły. Materiał stosowany w pufach dla niemowlaków jest antyalergiczny, ale powinno się go sprawdzić i przeczytać także metkę, na której znajduje się opis.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!