nauka chodzenia
Dziecko

Jak wybrać buty do nauki chodzenia? Praktyczne porady

Choć w całym swoim życiu pokonujemy pieszo wiele setek kilometrów, każdy rodzic potwierdzi, że najbardziej czeka się na te pierwsze kroczki maluszka. Gdy dziecko zaczyna chodzić, warto zapewnić mu odpowiednie warunki dla prawidłowego rozwoju stopy. Jak wybrać buty do nauki chodzenia?

Odpowiednia jakość butów dziecięcych

Buty roczki są przeznaczone właśnie dla maluszków stawiających swoje pierwsze kroki. Aby zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo w trakcie nauki chodzenia, należy postawić na wysokiej jakości obuwie, które nie ograniczy ruchów, ale je wspomoże.

Świetnym wyborem w tym zakresie jest miękka skóra, która dostosuje się do ruchów dziecka i sprawi, że malec będzie czuł się jakby spacerował boso. Równie dobrym wyborem jest wysokiej klasy tekstylny materiał, który zapewni optymalny komfort cieplny i nie spowoduje nadmiernego pocenia się stópki nawet przy wysokiej temperaturze otoczenia. Znacznie lepszym wyborem w pierwszych bucikach maluszka jako forma wiązania są sznurowadła. Choć wiele modeli posiada zamiast tego rzepy – te niestety lubią się odpinać (często z pomocą ich właścicieli), przez co nie zapewniają odpowiedniej stabilności dla małych stópek.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest kształt bucika. Przednia część powinna być lekko zaokrąglona i możliwie miękka – tak, by umożliwić odpowiednią pracę małej nóżki. Nie mniejsze znaczenie ma także tył obuwia: kiedyś mówiło się, że zapiętek ma być sztywny – jest to prawda i nieprawda jednocześnie. Bowiem faktem jest, że w przypadku pierwszych bucików lepiej, gdy jego tylna część jest dość twarda, ale jednocześnie – powinna być maksymalnie sprężysta, by w żaden sposób nie ograniczać ruchów nóżki.

Nie można zapomnieć również o kroju bucika. W późniejszym okresie nie ma to już aż tak dużego znaczenia, jednak w przypadku obuwia do nauki chodzenia, lepszym wyborem są modele sięgające okolic kostki (nie wyżej). Zapewniają one większą stabilność dla nogi, co ma szczególne znaczenie w przypadku maluchów, które dopiero opanowały sztukę chodzenia.

Jaki rozmiar bucika wybrać?

Przyjęło się, że buty dziecięce kupuje się „na zapas” co samo w sobie nie jest złe, bowiem nóżka brzdąca rośnie dość szybko i zdarzają się sytuację, że jeszcze w trakcie jednego sezonu zachodzi konieczność wymiany obuwia. Nie można jednak przesadzić i założyć dziecku zbyt dużego bucika: w ten sposób wypracuje ono nieprawidłową technikę chodzenia, w której będzie dociskać paluszki do wkładki buta, usiłując utrzymać go w miejscu.

Niektórzy rodzice stosują również technikę mierzenia wkładki patyczkiem, aby poznać długość stópki dziecka. Samo w sobie, nie jest to błędne, jednakże przy dobieraniu rozmiaru buta znaczenie ma nie tylko długość, ale również jego szerokość – dlatego też najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zabranie dziecka do sklepu. Tam, można wybrać buciki na kilka sposobów:

– nakładając dziecku bucik i sprawdzając, jak daleko sięgają paluszki (można również spróbować włożyć własny palec za piętę – jeśli się nie mieści, bucik prawdopodobnie jest zbyt ciasny);

– wyjmując wkładkę z wnętrza buta i stawiając na nią stópkę dziecka. Wkładka powinna być dłuższa od stopy o 5-10 mm (nie więcej!) dla zapewnienia maluchowi optymalnego komfortu;

– korzystając z dostępnych w sklepie miarek. W niektórych punktach znajdują się na przykład specjalne patyczki, którymi można zmierzyć długość stópki, a następnie włożyć do buta, a także skanery lub „ślady” na podłodze, na których malec ma stanąć.

Idealne obuwie do nauki chodzenia można znaleźć w sklepie http://dlastopy.pl – gdzie w sprzedaży są między innymi ręcznie robione buciki Emel, które kocha większość dzieci.

Wybór butów do nauki chodzenia – dodatkowe informacje

Należy koniecznie pamiętać, by nie nakładać maluchowi obuwia, które nosiło wcześniej inne dziecko. Zdarza się, że nieświadomi rodzice zostawiają buciki po starszym rodzeństwie lub otrzymują używane buty od kogoś. Jednakże – szczególnie w przypadku obuwia do nauki chodzenia – jest to szczególnie szkodliwe. But dopasowuje się do stópki jego pierwszego właściciela, co sprawia że może on prowadzić do koślawienia nóżek kolejnych posiadaczy.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!