niemowle
Dziecko

Mierzenie temperatury niemowlakowi. W jaki sposób to robić?

Zdrowie dziecka to jeden z najważniejszych czynników, na który zwracają uwagę rodzice. Pielęgnacja młodego organizmu, kontrolowanie jego parametrów życiowych, jak również dostarczanie odpowiednich substancji to szereg sprecyzowanych czynności, które powinni wykonywać opiekunowie. Istnieją również sytuacje, w których działania te są konieczne, gdyż dziecko choruje lub wykazuje złe samopoczucie. Jedną z ważnych czynności wykonywanych regularnie powinien być pomiar temperatury. Kiedy i jak mierzyć temperaturę niemowlakowi? Jaki sprzęt wykorzystać do tego rodzaju działań? 

Pomiar temperatury u małego dziecka

Regularne kontrolowanie wysokości temperatury ciała niemowlaka, to działanie bardzo ważne, dzięki któremu możliwe jest szybkie wychwycenie problemu, jak również rozwijających się chorób czy infekcji. W ten sposób można także zaobserwować osłabienie organizmu oraz wszelkiego rodzaju zachodzące zmiany. Pomiar ten możliwy jest do wykonania w domu oraz każdym innym miejscu, w szybki, prosty i komfortowy sposób. Ponieważ czynność tę powinno się wykonywać często – nawet kilka razy w ciągu dnia – warto poznać sposoby i techniki wykonywania badania kontrolnego. Ważnym jest również posiadanie odpowiednie sprzętu dające wiarygodne i dokładne wyniki.

Jak zatem postępować w przypadku niemowlaka? W których miejscach dokonywać pomiaru? Jaki sprzęt wykorzystać?

Mierzenie temperatury niemowlakowi – sposoby działania

Każdy młody rodzic obawia się, że nie podoła wszystkim zadaniom, jakie stawia przed nim ówczesne życie z maluszkiem. By zmniejszyć ryzyko popełnienia błędów, warto do niektórych czynności wcześniej się przygotować. Jednym z tego rodzaju zadań jest nauka pomiaru temperatury ciała u niemowlaka. Działania te powinny być zdecydowane, jak również wykonywane w prawidłowy sposób.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych metod jest pomiar ciepłoty w odbycie maluszka. Tego rodzaju czynność wymaga jednak odpowiedniego przygotowania oraz wykonania wielu czynności nie koniecznie komfortowych dla dzidziusia. Czynność tą należy wykonywać w pozycji leżącej dziecka na brzuszku. Bobas musi być spokojny, a rodzic wykonać badanie delikatnie i bezboleśnie.

Kolejnym sposobem uzyskania miarodajnych wyników jest wykorzystanie termometru bezdotykowego. Tego rodzaju działania są bardzo szybkie, bezinwazyjne oraz wygodne zarówno dla opiekunów, jak i samego niemowlaka. Pomiaru można dokonać w każdej chwili, nawet podczas snu dziecka.

Czym wykonywać pomiary u maluchów?

Kontrola temperatury za pomocą termometrów bezdotykowych nie zawsze daje rzetelne wyniki. Aby być pewnym otrzymanych wartości należy korzystać z profesjonalnych, sprawdzonych, wysokiej jakości sprzętów. Jednym z tego rodzaju urządzeń jest termometr Visiofocus smart. Aparat ten może być wykorzystywane przez kilka pierwszych lat życia. Dodatkowo umożliwia sprawdzenie temperatury innych członków rodziny lub otoczenia. Do najważniejszych funkcji i zalet tego rodzaju termometru należą:

  • szybki pomiar – wynik otrzymywany po 1 sekundzie,
  • czujnik odległości – gwarantujący pewność prawidłowego wykonania badania, pozytywnie wpływa na wiarygodność wyników,
  • alarm mówiący o przekroczeniu norm,
  • funkcja pomiaru temperatury otoczenia, wody, jedzenia i innych przedmiotów,
  • wbudowana pamięć umożliwiając przechowywanie ostatnich pomiarów,
  • bezpieczeństwo – nie wytwarza szkodliwych fal, promieniowania ani substancji,
  • wydajny – długa żywotność baterii, możliwość wykonania około 10 000 pomiarów na jednym zestawie zasilającym,
  • wiele innych.

Dobry, wytrzymały, intuicyjny oraz wydajny termometr zapewnia bezpieczeństwo, jak również komfort użytkowania. Pomiar można wykonywać niemalże w każdym miejscu na ciele, bez względu na ułożenie maluszka i jego pozycję. Tego rodzaju termometr rodzinny powinien znaleźć się na wyposażeniu każdej apteczki.

Więcej produków medycznych znajdziecie na 24medyczny.pl.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!