Dziecko

Zwierzątko dla dziecka – jaki wybrać?

W życiu niemalże każdego rodzica przychodzi ten czas, kiedy dziecko prosi o zwierzątko. Nowy domownik to nie tylko radość ale także nowe wydatki, szkody i kilka wyrzeczeń. Musimy spojrzeć w przyszłość i zastanowić się czy jesteśmy w stanie zapewnić żywej istocie opiekę przez jej całe życie. Według mnie idealnym pierwszym zwierzakiem dla naszej pociechy będzie ślimak afrykański. Do szczęścia potrzebne mu będzie nieduże terrarium z torfem kokosowym. Niestety taki zwierzak ma też swoje minusy – nie jest kontaktowy, nie przytulimy go ani nie pobawimy się z nim.

Chomik dla dziecka

Drugim pomysłem jest chomik, potrzebuje nieco większe lokum. Świetnie sprawdzi się tutaj spore akwarium, zaoszczędzi nam to też sprzątania trocin rozrzuconych obok, jakby to było w przypadku klatki. Chomik bez dwóch zdań jest bardziej towarzyskim zwierzęciem niż ślimak ale także ma swoje minusy. Jest delikatny, co często jest trudno zrozumień dzieciom. Wbrew swoim małym rozmiarom może także dosyć boleśnie ugryźć. Nie każdy da się oswoić. Wspaniałym pomysłem na pewno będzie kot lub pies. Zwierzęta te (zwłaszcza psy) są bardzo kontaktowe i skore do zabawy. Wybór takiego czworonoga niesie za sobą nowe obowiązki.

Pies dla dziecka

Z psem trzeba będzie wychodzić trzy razy dziennie, bez względu na pogodę. Chociaż można na to spojrzeć także z tej dobrej strony – pies w rodzinie zmusi nas i nasze pocieszy do codziennych spacerów i aktywności na świeżym powietrzu. W dobie komputerów to na pewno jest duży plus! Musimy liczyć się także z wydatkami. Karma, wyprawka i przede wszystkim weterynarz. Jeśli zaś nie mamy czasu i ochoty na codzienne spacery możemy wybrać kota. Obowiązkiem na pewno będzie codzienne czyszczenie kuwety. Zwierzę, które wychowuje się razem z dzieckiem to wspaniały pomysł. Swojego czworonoga możemy posłać też do szkoły treserskiej dzięki czemu będzie w stanie opanować wiele przydatnych umiejętności w kontaktach z dziećmi! Uczy odpowiedzialności, dodatkowo między pociechą, a czworonogiem rodzi się prawdziwa przyjaźń.

Źródło: Wikizoo – portal o zwierzętach

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!