Dziecko

Jak zadbać o kondycję u dziecka?

Dobra kondycja u dziecka jest niezwykle ważna. Pozwala na podejmowanie różnych form ruchu, także wespół z rówieśnikami, co przyczynia się do budowania więzi społecznych. Jest również oznaką ogólnej sprawności i zdrowia oraz pomaga w budowaniu poczucia własnej sprawczości. Niestety w świetle najnowszych badań, dotyczących występowania nadwagi i otyłości u dzieci, nie ma wątpliwości, że kwestia,jak zadbać o kondycję u dziecka jest pilniejsza, niż kiedykolwiek wcześniej…

Dlaczego dzieci mają słabą kondycję?

W utrzymaniu dobrej kondycji nie pomaga powszechny dostęp do urządzeń elektronicznych i atrakcyjność gier komputerowych. Przewartościowaniu ulegają również autorytety dzieci, które coraz częściej dotycząosób, prowadzących niezdrowy tryb życia. W życiu dziecka powinien natomiast zachodzić balans między ruchem a bezruchem.

Niestety, wiele dzieci zbyt mało czasu spędza na świeżym powietrzu. Do szkoły przemieszczają się autobusami lub samochodami z rodzicami, spędzają w niej czas od godzin porannych do popołudniowych, a po powrocie do domu znów mają za towarzystwo cztery ściany zamiast naturę i świeże powietrze.

Rodzice i opiekunowie powinny więc zadbać, aby dziecko miało wystarczającą dawkę ruchu. Ważne jest, aby samemu dawać dobry przykład. Świetnym pomysłem mogą być wspólne spacery czy zabawa w ogrodzie, w czym mogą pomóc drabinki gimnastyczne lub ogrodowe place zabaw.

Jak zadbać o kondycję u dziecka?

Dziecko – w naturalny sposób – przejawia duże predyspozycje i możliwości ruchowe. Czasami – najlepsze, co można zrobić – to nie przeszkadzać dziecku w ekspresji naturalnych potrzeb ruchowych i tworzyć przyjazne oraz bezpieczne przestrzenie do podejmowania aktywności. Na każdym etapie życia dziecka kluczowe jest również aktywne spędzanie wolnego czasu i spontaniczna aktywność fizyczna.

  • Najprostszą formą kształtowania kondycji są gry i zabawy ruchowe. Ogromną korzyść odniosą z nich przede wszystkim dzieci młodsze, ponieważ w początkowym okresie życia, niewskazane jest, aby dziecko praktykowało intensywne i wymagające treningi.
  • Niezwykle proste, ale skuteczne są również marszobiegi, będące formą budowania wytrzymałości. W tym celu można udać się do lasu lub nawet wyjechać w góry, aby zapewnić dziecku świeże powietrze i urozmaicenie krajobrazowe.
  • Ważne są również ćwiczenia ogólnorozwojowe w postaci: podskoków, wymachów, skłonów, przysiadów lub przewrotów. O tym, jak zadbać o kondycję dziecka, decydują również ćwiczenia gimnastyczne (np.podciąganie na drążku) oraz trening gibkości i koordynacji ruchowej (np. chodzenie po taśmie Slackline).

Jeżeli chodzi o wybór aktywności fizycznej, warto kierować się preferencjami dziecka, ponieważ w ten sposób wybrana forma ruchu, będzie dla niego atrakcyjniejsza.

Technika idzie w parze z kondycją

W procesie budowania kondycji u dzieci, bardzo ważne jest, aby wszelkie ćwiczenia i formy ruchu były bezpieczne. W tym celu należy dołożyć starań, aby ćwiczenia były wykonywane poprawnie technicznie! W rezultacie dziecko nauczy się właściwych wzorców ruchowych, co przyczyni się do prawidłowo działającego aparatu ruchu i licznych korzyści sprawnościowych, także w dorosłym życiu!

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!