Dziecko

Jak dieta wpływa na uzębienie dzieci?

Dzieci potrzebują zbilansowanej diety, aby ich zęby prawidłowo się rozwijały i tworzyły zdrową tkankę dziąseł. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych ułatwi utrzymanie zębów w dobrym stanie, bez potrzeby częstych wizyt u stomatologa dziecięcego.

Stomatolog dziecięcy na ratunek

Odpowiednia dieta dla dziecka powinna zawierać produkty mleczne, zbożowe, mięsne, także owoce i warzywa, ryby i jajka. W diety powinno się wykluczyć lub przynajmniej ograniczyć cukry proste, które znajdują się w słodyczach. To właśnie one, w dużej mierze, są przyczyną powstawania próchnicy i bakterii w jamie ustnej. Należy także uważać na spożywanie owoców cytrusowych, zwłaszcza cytryny, gdyż kwas negatywnie wpływa na stan uzębienia. Mimo że niewiele dzieci spożywa cytryny w dużych ilościach, to jednak większość z ich uwielbia mandarynki czy pomarańcze. Jeśli chodzi o napoje, większość napojów nie jest zdrowa dla zębów, z wyjątkiem wody i mleka. Chodzi nie tylko o napoje gazowane, takie jak np. cola. Soki owocowe również mają destrukcyjny wpływ na szkliwo zębów, ponieważ zawierają sporą ilość cukru. Jeśli więc stomatolog dziecięcy stwierdził u malucha próchnicę, nie należy mu podawać słodyczy, dżemów, soków i napojów gazowanych, a także przekąsek zawierających węglowodany, np. frytek, chipsów itp.

Jakie problemy wynikają ze spożywania niewłaściwych pokarmów? Przede wszystkim jest to próchnica zębów mlecznych, która może doprowadzić, i to bardzo szybko, do zapalenia miazgi zębów mlecznych u dzieci. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt i niewiele starszych dzieci – dwu, -trzy, i czterolatków, którym trudniej jest myć zęby. Jeśli pojawi się taki problem, należy niezwłocznie umówić się na wizytę u stomatologa dziecięcego, który szybko i skutecznie wyeliminuje problem. W przypadku dzieci należy wziąć pod uwagę to, by stomatolog miał dobre podejście do dzieci. Dobry stomatolog dziecięcy to ktoś, kto potrafi zainteresować najmłodszych pacjentów swoją pracą, pokaże im cały sprzęt stomatologiczny, wyjaśni, w jaki sposób, krok po kroku, wykona badanie i będzie o tym opowiadał z uśmiechem na twarzy. Dzięki temu dziecko nie będzie kojarzyło wizyty w gabinecie stomatologicznym z czymś niemiłym, tj. ze strachem i bólem.

Jeśli chce się dopasować dietę do dziecka, można udać się do dietetyka, który podpowie, jakie produkty podawać dziecku, udzieli także cennych rad w związku z żywieniem dzieci w kontekście zapobiegania i leczenia próchnicy.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!