zmiany w organizmie w ciąży
Poród

Poród naturalny krok po kroku: etapy porodu

Jak przebiega poród naturalny?

Poród naturalny to szereg następujących po sobie po sobie procesów mających na celu urodzenie dziecka. O porodzie naturalnym mówimy, gdy noworodek rodzi się przez kanał rodny kobiety. Fizjologiczny poród zaczyna się w 40 tygodniu ciąży (odchylenie 38-42 tygodnie też będzie normą). Za początek porodu uważa się regularną czynność skurczową mięśnia macicy, które prowadzą do skracania i rozwierania się szyjki macicy. Lekarz zajmujący się komplikacjami podczas porodu nazywany jest położnikiem, natomiast fizjologiczny poród przyjmuje położna.

Etapy porodu:

Pierwszy okres porodu – zaczyna się od delikatnych skurczy mięśni macicy (podobne do bóli miesiączkowych) pojawiające się nieregularnie i trwające po 40 sekund każdy, które następnie nasilają swoją częstotliwość do 2 minut, powodując większy ból i trwają nawet do 90 sekund. Skurcze mają na celu rozszerzenie szyjki macicy do 10 cm (pełne rozwarcie). Pod koniec tego etapu kobieta odczuwa silny lęk i przeżywa kryzys porodowy.

Drugi okres porodu – zaczyna się w momencie pełnego rozwarcia i trwa do urodzenia dziecka (przecięcia pępowiny). Trwa do 2 godzin u pierworódki i 30 min u wieloródki. W tym czasie, poprzez skurcze parte (udział w tym procesie biorą mięsień macicy oraz przepona) przez kanał rodny wypychany jest noworodek. Fizjologicznie najpierw ukazuje się główka, następnie ramiona, rączki, brzuch i nóżki dziecka.

Przeczytaj również: Najczęstsze dolegliwości ciążowe

Trzeci okres porodu – rozpoczyna się po urodzeniu dziecka i kończy wydaleniem łożyska. Standardowo trwa 5-30 min. Delikatne skurcze oddzielają i wydalają na zewnątrz łożysko. Ważne jest, aby łożysko było całe, a w jamie macicy nie pozostały resztki łożyskowe, które mogą powodować krwotok i infekcje. Matka traci wtedy ok. 500 ml krwi.

Czwarty okres porodu – nie zawsze uważany na kolejny etap porodu, to 2 godziny obserwacji matki po porodzie. W tym czasie dochodzi do obkurczania się macicy i ewentualne hamowanie krwotoku położniczego. Wtedy też, zszywane są nacięcia krocza czy obrażenia dróg rodnych, a w przypadku niekompletnego łożyska odbywa się wyłyżeczkowanie jamy macicy.

Przeczytaj również:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!