ciężarna
Poród

Objawy porodu – skąd wiadomo, że TO JUŻ?

Jakie są objawy porodu?

Wiele z nas oczekujących na pojawienie się na świecie swojego potomka wyczekuje pierwszych oznak zbliżającego się porodu. Skąd wiedzieć, że ten moment nadchodzi? To pytanie frapuje niezwykle często, zwłaszcza przyszłe mamy spodziewające się pierwszego dziecka.

Zauważyć należy, że nie u każdej kobiety symptomy będą takie same i mogą się one zdecydowanie różnić.

Jak rozpoznać, że zaczynamy rodzić?

Oznaki zbliżającego się porodu bywają dość zaskakujące. Choćby nagła utrata wagi o pół kilograma do kilograma. Dzieję się to tak dlatego, że organizm przygotowuję się aby ułatwić maluszkowi przyjście na świat. Często towarzyszą temu objawy ze strony układu pokarmowego w postaci biegunek, a czasem wymiotów.

Innym znakiem jest obniżenie wysokości brzucha, gdyż dziecko przemieszcza się w dół układu rodnego torując sobie drogę przyjścia na świat.

Oznaki porodu

Skurcze Braxtona Hicksa są jednym z symptomów, mogą pojawić się już kilka tygodni przed porodem. Istotnym jest aby sprawdzać i mierzyć częstotliwość skurczów przepowiadających.

Aby dziecko mogło pojawić się na świecie konieczne jest odejście czopu śluzowego, które zamyka kanał szyjki macic. Kiedy czop odejdzie do porodu może pozostać kilka dni albo kilka godzin.

Ból brzucha przypominający ból menstruacyjny, który promieniuje do krzyża świadczy przesuwaniu się główki dziecka i jest spowodowany uciskiem na nerw.

Wszystkie te objawy mogą sygnalizować zbliżający się poród, ale szczególną uwagę należy zwrócić na skurcze. Gdy ich regularność wzrasta to znak aby udać się do szpitala.

Zobacz też:

Mdłości w ciąży – kiedy występują i do kiedy trwają?

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!