rodzina, tata mama i dziecko
Dziecko

Kropelki na brzuszek niemowląt – jakie wybrać? Które są najlepsze?

Problemy z brzuszkiem u malutkiego dziecka potrafią spędzać sen z powiek nie tylko niemowlęciu, ale i jego rodzicom przez długie tygodnie. Kolki, niestrawność, wzdęcia czy zaparcia to tylko niektóre z często spotykanych dolegliwości małego brzuszka. Jak możesz pomóc w takich sytuacjach swojemu dziecku? Czy można zapobiegać tego typu problemom by ich uniknąć? Jakie mogą być przyczyny bólu brzuszka u niemowlaka?

Jakie kropelki na ból brzuszka noworodka?

Za częste problemy z brzuszkiem u małego dziecka może odpowiadać niedojrzały jeszcze układ pokarmowy i trawienny. Sposób karmienia, spożywane produkty, ilość dostarczanych płynów oraz fizjologiczny refluks mogą powodować dyskomfort i ból, co niemowlę komunikuje głośnym i nieustępliwym płaczem. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż ból brzucha może być objawem infekcji. Każdy niepokojący rodzica sygnał powinno skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również: Ile trwa kolka niemowlęca?

Jeśli jednak walczymy z typowymi dla wieku niemowlęcego dolegliwościami, możemy pomóc dziecku podając mu krople, które dobrane w zależności od problemu przyniosą maluchowi ulgę.

Skuteczne kropelki na wzdęcia u noworodków i niemowląt

Wzdęcia są powszechnym problemem u niemowląt. Odpowiada za nie powietrze, które wraz z pokarmem i napojami dostaje się do jelit. Najczęściej wzdęcia powoduje połykanie przez dziecka powietrza podczas karmienia. Warto wiedzieć, że może się to dziać zarówno podczas karmienia piersią, jak i butelką. Najskuteczniejszym remedium na wzdęcia są krople na bazie symetikonu lub dimetikonu. Zawierają je krople  Bobotic lub Infacol. Warto pamiętać, że nie są one dobrym pomysłem w walce z kolkami, gdyż nie zwalczają jej przyczyny. Natomiast przy wzdęciach przynoszą dziecku ulgę i spokój.

Krople na kolki

Częstym problemem diagnozowanym u niemowląt jest nieprawidłowe trawienie laktozy, czyli cukru mlecznego zawartego w mleku matki bądź modyfikowanym. Niedojrzałe jelita nie wytwarzają wymaganej ilości enzymu trawiennego – laktazy, odpowiedzialnej za trawienie laktozy. Jest to przyczyną nietolerancji laktozy przez niemowlę, a w konsekwencji powoduje uciążliwe i bolesne kolki. Pomocne w takiej sytuacji okazują się krople zawierające enzym laktazę, które dostarczą ją do jelit niemowlęcia. Laktazę zawierają np. krople Delicol i Kolzym.

Wzmocnienie flory bakteryjnej – jakie kropelki wybrać?

Jeśli brzuszek twojego dziecka jest wyjątkowo wrażliwy lub osłabiony po przyjmowaniu antybiotyku warto podawać dziecku krople zawierające bakterie probiotyczne. Pomagają one odbudować prawidłową florę bakteryjną w jelitach i przynoszą ulgę w kolkach. Przykładowymi kroplami zawierającymi najbardziej skuteczny szczep bakterii  Lactobacillus Reuteri są np. BioGaia Protectis Baby i Floractin.

Aby wspomóc swoje dziecko w walce z bólem brzuszka i kolką niemowlęcą, poza stosowaniem kropelek, możesz również zrobić mu delikatny masaż brzuszka wykonując okrężne ruchy. Ulgę może przynieść również położenia dziecka na brzuszku na ciepłym (nie gorącym!) dziecięcym termoforze. Ciepło i masaż pomogą dziecku odprężyć się i rozluźnić mięśnie, a tym samym uwolnić zbierające się gazy.

Należy pamiętać, aby podawać dziecku krople zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na ulotce. Odpowiednie dawkowanie dostosowane do wieku i wagi dziecka stanowi podstawę bezpiecznego stosowania preparatu i powinno być poprzedzone konsultacją z pediatrą. Jeśli niepokoją cię występujące u dziecka objawy, niemowlę wymiotuje bądź ma biegunkę należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż objawy te mogą świadczyć o infekcji.

Na pocieszenie dla wszystkich świeżo upieczonych rodziców, którzy zmagają się z bólem brzuszka u swoich nowo narodzonych pociech warto dodać, że po trzech, czterech miesiącach wszelkie dolegliwości kolkowe powinny minąć. Wówczas nie będą już potrzebne żadne kropelki przeciw kolce.

Przeczytaj również:

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!