dziecko z mamą
Dziecko

Raczkowanie dziecka – kiedy dzieci zaczynają raczkować?

Kiedy noworodek przyjdzie na świat wszystko dzieje się tak szybko, że nawet nie jesteśmy w stanie tego pojąć. Pierwsze kolkowanie, pierwsze ząbki, pierwsze kroki dziecka to wszystko, z perspektywy lat wydaje się następować jakby w jednym czasie. Jednym z ważnych etapów rozwoju dziecka jest raczkowanie, które jest wstępem do chodzenia i powodem do dumy dla rodziców obserwujących jak ich pociecha rośnie. Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Raczkowanie dzieci – kiedy się zaczyna?

Odpowiedź na to pytanie jest trudne ponieważ każde dziecko jest indywidualne i rozwija się w innym tempie. Jednak dla uśrednienia można przyjąć, że dziecko zaczyna raczkować pomiędzy 8 a 11 miesiącem życia.

Chwile wcześniej dziecko bawi się chętnie na brzuszku, robi tzw. pół pompki, czyli podnosi się na rączkach, a następnie pełza po łóżku, podłodze czy specjalnej macie dla dzieci. Jeśli dziecko już od dłuższego czasu pełza, możesz spokojnie spodziewać się, że lada dzień zacznie raczkować. A stąd już tylko moment do pierwszego kroku Twojego dziecka.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!