Dziecko

Zapalenie ucha u niemowlaka – objawy

Zapalenie ucha – dlaczego najczęściej chorują dzieci?

Zapalenie ucha wyjątkowo często występuje u niemowląt i małych dzieci. Według szacunków nawet 60% dzieci do ukończenia pierwszego roku życia przynajmniej raz zachoruje na zapalenie ucha.Najczęściej zdarza się to między 6. A 24. miesiącem życia malucha. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną są anatomiczne cechy budowy ucha dziecka, które sprzyjają rozwojowi choroby. Dodatkowo układ immunologiczny dzieci nie jest w pełni rozwinięty, przez co organizm dziecka nie potrafi jeszcze chronić się przed chorobą.

Innymi czynnikami ryzyka są: płeć męska, przebywanie w pozycji leżącej, przebywanie w większych grupach (żłobek, przedszkole), brak karmienia piersią, skłonność do wymiotów.

Zapalenie ucha – przyczyny

1 na 5 przypadków zapalenia ucha wywołane jest zakażeniem o podłożu bakteryjnym. Przeważnie przyczyną są chorobotwórcze bakterie Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis i Streptococcus pneumoniae. O wiele rzadziej powodem jest infekcja wirusowa. Wspomniane bakterie kolonizują jamę nosowo-gardłową, skąd przemieszczają się dalej do jamy bębenkowej i ucha środkowego. Gdy dziecko jest przeziębione, ma katar i kaszel, rośnie ryzyko zapalenia ucha środkowego.

Jak objawia się zapalenie ucha u niemowlaka?

Stan zapalny ucha wywołuje bardzo silny i pulsujący ból w obrębie ucha, który nasila się w nocy. Towarzyszy temu zatkanie ucha, szumy uszne, uczucie pełności i zaburzenia słuchu. W związku z tym, że mamy do czynienia z silnym stanem zapalnym, typowym objawem jest wysoka gorączka, , która może przekraczać nawet 40 °C. Na skutek tych dolegliwości dziecko jest marudne, płaczliwe i niespokojne, może odmawiać jedzenia.

Powyższe dolegliwości są wskazaniem do wizyty u pediatry. Jeżeli leczenie jest utrudnione, dziecko powinien obejrzeć laryngolog.

Leczenie zapalenia ucha. Czy można zapobiegać chorobie?

Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu, badania otoskopowego oraz wymazu z ucha. Ból łagodzi się lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi na bazie ibuprofenu. Gorączkę można obniżać preparatami o działaniu przeciwgorączkowymi z paracetamolem. Te dla dzieci dostępne są w formie syropów lub czopków. Jeżeli choroba ma podłoże bakteryjne, wprowadza się leczenie antybiotykami, które trwa do 10 dni. Lekiem pierwszego rzutu jest amoksycylina, czyli półsyntetyczna penicylina. Jeżeli objawy są stosunkowo łagodne, można sięgnąć po krople do uszu bez recepty, które zmniejszają obrzęk przewodu słuchowego i stopniowo uśmierzają ból ucha.

Może się zdarzyć, że dojdzie do uwypuklenia błony bębenkowej. Wówczas stosuje się paracentezę tj. zabieg nacięcia błony bębenkowej, zupełnie bezbolesny dla pacjenta. W ten sposób unika się samoistnej perforacji.

Rodzice zastanawiają się, czy zapaleniu ucha można zapobiegać? Za 70% zachorowań odpowiadają bakterie Haemophilus influenzaei Streptococcus pneumonia. Szczepienia przeciw tym bakteriom ujęte są w obowiązkowym kalendarzu szczepień. Nie dają one pełnej ochrony przed zachorowaniem, jednak sprawiają, że ewentualna infekcja przebiegnie łagodnie i bez powikłań.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!