Biznes

Wystawianie faktur – co musisz wiedzieć?

Aby otrzymać od klienta zapłatę, przedsiębiorca zobowiązany jest do wysyłania faktury lub rachunku. Klient powinien otrzymać fakturę w formie papierowej lub elektronicznej. Zgodnie z polskim prawem dokument ten powinien zawierać określone informacje oraz być wystawiony w określonym czasie. Zobacz, jakich zasad należy przestrzegać, wystawiając fakturę.

Faktura – czym jest?

Faktura jest w Polsce dokumentem sprzedaży. Zawierać ona musi podstawowe informacje na temat zrealizowanej transakcji. Zgodnie z prawem faktura może mieć formę elektroniczną (e-faktura), a także papierową. Wystawienie i przekazanie faktury powodują powstanie obowiązku podatkowego. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z ustawą o VAT o rodzaju faktury nie decyduje jej nazwa, ale dane na niej zamieszczone. Jeśli na dokumencie nie znajdują się wskazane w ustawie informacje, to nie można go uznać za fakturę.

Wystawianie faktur – terminy

Ogólnie przyjęte zasady nakazują wystawianie faktury do 15 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu sprzedaży. Od wystawiania faktur w tym terminie są jednak wyjątki. Mówią one, że:

  • Wystawianie faktur do 30 dnia miesiąca od dnia wykonania usługi możliwe jest przy usługach budowlanych i budowlano-montażowych;
  • Wystawianie faktur do 60 dnia od dnia wydania towaru możliwe jest w przypadku m.in. książek drukowanych;
  • Wystawianie faktur do 90 dnia od dnia wykonania usługi możliwe jest m.in. przy usługach poligraficznych np. drukowania książek.

Wyjątek stanowią też faktury za energię elektryczną i cieplną oraz świadczenie usług telekomunikacyjnych, najmu, stałej obsługi prawnej oraz usługi wymienione w art. 19 ust. 5 pkt t ustawy o VAT. W ich przypadku fakturę należy wystawiać z upływem terminu płatności. Należy też pamiętać, że zgodnie z art. 106b ust.3 wystawianie faktur może nastąpić na wyraźne żądanie nabywcy usługi/towaru, o ile zgłoszenie wpłynęło w terminie 3 miesięcy, licząc od ostatniego dnia miesiąca, w którym dostarczono towar, wykonano usługę lub otrzymało się całość/część zapłaty.

Jakie dane musi zawierać faktura?

Aby dokument mógł zostać uznany za fakturę, musi zawierać określone informacje i dane. Wynika to z tego, że wystawianie faktur, jest ściśle określone przez prawo. Niesie to za sobą szereg wymagań dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorca powinien jednak pamiętać, że wystawianie faktur nie musi być trudne – https://wfirma.pl/program-do-fakturowania – przetestuj i przekonaj się, że wystawianie faktur może być proste! Dzięki programowi do wystawiania faktur online zyskujesz gwarancję, że na dokumencie znajdą się wymagane przez ustawę dane, czyli:

  • numer faktury,
  • data wystawienia,
  • data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile data ta jest różna od daty wystawienia faktury,
  • imiona i nazwiska lub nazwy sprzedawcy i nabywcy, ich adresy oraz numery NIP,
  • nazwa sprzedawanego towaru lub wykonywanej usługi,
  • ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług,
  • cena jednostkowa netto towaru lub usługi,
  • kwoty rabatów,
  • łączna wartość netto towarów lub wykonanych usług,
  • stawki podatku,
  • suma wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
  • kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
  • kwota należności ogółem.

Wystawianie faktur – kiedy można wystawić e-fakturę?

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii przy wystawianiu faktur jest jej forma. Wiele osób nadal nie wie, kiedy można wystawić fakturę elektroniczną, a kiedy konieczna jest forma papierowa. Zgodnie z polskim prawem wystawianie faktur elektronicznych i wysyłanie ich w tej formie jest dozwolone w każdym przypadku. Należy jedynie zadbać o to, aby miały one formę DOC, PDF lub inny format, który został udostępniony, a także o autentyczność pochodzenia, integralność i czytelność treści.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!