Niemowlęta, które potrafią już samodzielnie siedzieć bez podparcia, potrzebują wygodnej spacerówki, w której mogą podróżować, oglądając wszystko, co je otacza. Wózki spacerowe są zwykle lżejsze od gondoli przeznaczonej dla noworodków, bardziej poręczne i często całkowicie składane. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Kiedy przychodzi odpowiedni moment na zmianę wózka z gondoli na lekką spacerówkę?
Kiedy zmienić wózek głęboki na spacerówkę?
Noworodki przez kilka pierwszych miesięcy swojego życia podróżują jedynie w pozycji leżącej. Dopóki dziecko samo nie podejmie prób siadania i wstawania, nie należy go do tego zmuszać – to ważny etap rozwoju, na który maluch musi być w pełni gotowy. Przed narodzinami dziecka przygotuj więc wózek głęboki nazywany także gondolą, z którego będziecie korzystać przez co najmniej 5 miesięcy.
Niemowlęta uczą się samodzielnie siedzieć zwykle pomiędzy 5 a 7 miesiącem życia. Odpowiedni moment na zmianę gondoli na lekki wózek spacerowy przychodzi wtedy, gdy maluch potrafi samodzielnie siedzieć bez podparcia pleców. Nie przewoź go w pozycji siedzącej wcześniej, ponieważ może mieć to negatywny wpływ na rozwijający się organizm.
Pamiętaj także o tym, by nie korzystać zbyt długo z wózka głębokiego. Kiedy dziecko potrafi samodzielnie się podnieść i usiąść, tradycyjna gondola nie jest już dla niego bezpieczna, ponieważ może wypaść przez niskie ścianki boczne. Wózki dziecięce spacerowe umożliwiają bezpieczne zapięcie dziecka pasami w pozycji siedzącej.
Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek spacerowy dla dziecka?
Jak wybrać wózek spacerowy, żeby cieszyć się wygodnym, funkcjonalnym i bezpiecznym modelem? Modeli wózków spacerowych dostępnych w dużych sklepach jak pod adresem https://www.wozki-foteliki.pl/150-spacerowki jest naprawdę sporo. Przy wyborze zwróć uwagę na kwestie takie jak:
- bezpieczne zapięcie dziecka w kilkupunktowe pasy bezpieczeństwa, których mechanizm będzie trudny do odpięcia dla malucha;
- regulację wysokości oparcia, dzięki czemu wózki spacerowe dziecięce mogą służyć maluchom również podczas drzemek na świeżym powietrzu;
- szeroką i rozkładaną budkę, która ochroni dziecko przed wiatrem, silnym słońcem, czy deszczem;
- rodzaj kół – pompowane zapewniają lepszą amortyzację na wyboistych drogach, za to piankowe są lżejsze i odporne na uszkodzenia;
- sposób składania, z którym poradzi sobie jeden opiekun, sprawnie pakując wózek spacerowy na przykład do bagażnika samochodowego;
Nieobojętny jest również design wózka. Najlepiej, jeśli swoim wyglądem wpisze się on w styl innych elementów dziecięcej wyprawki. Materiał obicia poza walorami estetycznymi powinien być łatwy do utrzymania w czystości i ściągany, by móc wyprać go w domowej pralce.