test ciążowy
Ciąża

Test ciążowy – kiedy najlepiej go wykonać?

W przypadku podejrzenia ciąży większość kobiet przed udaniem się do lekarza wykonuje test ciążowy. Jest to metoda szeroko dostępna, tania, a prawidłowo wykonane badanie może z dużym prawdopodobieństwem potwierdzić lub wykluczyć ciążę.

Jak działa test ciążowy?

Zasada działania testu ciążowego opiera się na wykryciu w moczu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, hormonu pojawiającego się u kobiet, u których doszło do zapłodnienia. Zakupu zestawu do samodzielnego wykonania w domu można dokonać w aptekach, bądź większych drogeriach. Cena testu ciążowego waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Rodzaje testów ciążowych – kiedy wykonywać?

Najbardziej znany test ciążowy strumieniowy. W celu jego wykonania należy umieścić plastikową część przypominającą flamaster pod strumieniem moczu przez około kilka sekund. Równie popularny jest test płytkowy, który polega na umieszczeniu kilku kropel moczu przy pomocy zakraplacza na specjalnej płytce. Można zaopatrzyć się także w testy ciążowe innego rodzaju, takie jak: test ciążowy paskowy ( obserwuje się zmianę barwy specjalnego paska, który należy umieścić w pojemniku na mocz), czy cyfrowy. W każdym z opakowań znajduje się przejrzysta instrukcja ułatwiająca przeprowadzenie pomiaru.

Skuteczność testów ciążowych

Skuteczność obecnie dostępnych na rynku testów ciążowych jest określana nawet na 99%, jednak mogą one różnić się czułością, czyli czasem, który musi upłynąć zanim poznamy wynik. W celu zwiększenia dokładności testu powinno się wykonać go w godzinach porannych, nie wcześniej 8-10 dni od stosunku, chociaż w sprzedaży dostępne są i takie, których producenci zapewniają o wysokiej skuteczności już po 6 dniach od możliwego zapłodnienia.

Czy test ciążowy może się mylić? Co wpływa na rezultat testu?

Istnieje także wiele czynników, które mogą zafałszować wynik. Wśród nich wyróżniamy: odczytywania wyniku po dłuższym czasie niż podany w instrukcji, przyjmowanie leków zawierających hormon gonadotropinę kosmówkową, dokonanie pomiaru wcześniej niż 6 dni od zbliżenia, przyjmowanie dużej ilości płynów przed wykonaniem badania, przebyte naturalne lub sztuczne poronienie, ponieważ w takim wypadku podwyższone stężenia hCG może utrzymywać się nawet przez okres kilku tygodni.

Kiedy zaś już dowiesz się tej radosnej wieści o ciąży oblicz datę porodu swojego dziecka.

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!