termin porodu
Ciąża

Termin porodu – jak obliczyć datę narodzin dziecka?

Jak łatwo obliczyć przewidywalny termin porodu?

To pytanie w dzisiejszych czasach zadaje sobie wiele młodych mam. Zastanawiają się kiedy mogło dojść do poczęcia swojego maluszka i kiedy można spodziewać się jego pojawienia. W sieci znajdujemy wiele różnych rodzajów kalkulatorów obliczających nam datę porodu. Zazwyczaj jest to termin przybliżony do +/- 2 tygodni. Najbardziej jednak sprawdzającym się obliczaniem co do dnia narodzin naszego dziecka jest USG wykonane między 11 a 14 tygodniem ciąży. Jest on z dokładnością do 90 % szans na podanie tego nadchodzącego dnia.

Termin porodu – jak go obliczyć?

Obliczanie terminu porodu samemu w domu to tak naprawdę zabawa, nigdy nie możemy być pewni w 100% że dzień który nam wyszedł z naszych obliczeń to akurat to.

Jednym ze sposobu jest obliczenie terminu na podstawie daty zapłodnienia. Przyjmuje się że ciąż trwa 267 dni, co daje nam 38 tygodni, bądź jak kto woli 9 i pół miesiąca księżycowego od zapłodnienia. Jeśli jesteś w stanie wyznaczyć dzień w którym doszło do zapłodnienia to z łatwością wyznaczysz sobie przybliżony czas porodu. Jednak musimy pamiętać o tym że komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia przez blisko tydzień.

Sposoby na obliczenie daty porodu

W drugim sposobie obliczania musimy przypomnieć sobie pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Dodajemy do daty 7 dni, a następnie do otrzymanego wyniku 9 miesięcy.

Najlepiej będzie przedstawienie obliczania daty porodu na przykładzie:  

  • Pierwszy dzień ostatniej miesiączki : 03 czerwiec 2018
  • Dodajemy 7 dni (tydzień kalendarzowy) czyli mamy datę : 10 czerwiec 2018
  • Kolejno dodajemy 9 miesięcy i wychodzi nam : 10 marzec 2019

Jednak przy powyższym przykładzie trzeba pamiętać że obliczenia są prawidłowe tylko dla kobiet, u których przed ciążą występowały regularne cykle trwające 28 dni.

Wszystkie przykłady wyliczania terminu porodu są przybliżone. Nigdy nie wiemy kiedy wybije godzina zero i trzeba będzie udać się na porodówkę. Najważniejsze jest to aby ciąża została donoszona przynajmniej do 37 tygodnia. Taką ciąże traktuje się już jako fizjologiczną i donoszoną.

Przeczytaj też o powodach bólu brzucha w ciąży!

Redakcja
Redakcja portalu dla rodziców Pierwsze Kroki starannie przygotowuje materiały, które dedykowane są zarówno parom starającym się o dziecko, tym, którzy oczekują na poród, jak i szczęśliwym rodzicom małych pociech. Zapraszamy do lektury naszych artykułów!